Boje v Jemenu zdražují ropu, cena Brentu se dostala na letošní maxima | E15.cz

Boje v Jemenu zdražují ropu, cena Brentu se dostala na letošní maxima

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: kris krug via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena severomořské ropy Brent stoupla o téměř čtyři procenta. Dostala se tak na letošní maximum nad 65 dolarů za barel. Pokračující boje v Jemenu totiž vyvolávají obavy ohledně dodávek této strategicky důležité suroviny z Blízkého východu.

Krátce před 18:00 SELČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 2,34 dolaru na 65,07 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala rovné dva dolary a nacházela se nad 58 dolary za barel.

Letouny arabské koalice dnes pokračovaly v náletech proti šíitským povstalcům v Jemenu. Saúdská Arábie , která koalici vede, přitom v úterý oznámila, že intenzivní nálety ukončí. Jemen sice není významným producentem ropy, zemí však prochází klíčová cesta pro dodávky této suroviny z Blízkého východu do Evropy.

Saúdskoarabská eskalace jemenského tažení vytváří přesně ten typ geopolitického napětí, kvůli kterému ceny ropy obvykle rostou,“ uvedl analytik Gene McGillian z poradenské společnosti Tradition Energy.

Ceny ropy navázaly na středeční růst, za kterým stála zpráva o poklesu těžby ve Spojených státech. Na světovém trhu s ropou nicméně přetrvává převis nabídky nad poptávkou.

Někteří analytici předpokládají, že rovnováha na trhu se do konce letošního roku obnoví. Poptávka po ropě se postupně zvyšuje, a to zejména díky stoupající spotřebě pohonných hmot pro automobily, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah