Ceny ropy dál klesají, WTI už je pod hranicí 50 dolarů | E15.cz

Ceny ropy dál klesají, WTI už je pod hranicí 50 dolarů

Cena ropy dál klesá
Cena ropy dál klesá
• 
ZDROJ: Nandu Chitnis via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy prohlubují propad na nová minima za více než pět let. Severomořská ropa Brent sestoupila pod 54 dolarů za barel, což je nejníže za posledních pět a půl roku, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak poprvé od dubna 2009 sestoupila pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel. Trh nadále sráží vysoká nabídka při slabé globální poptávce. Ceny ropy už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Ropa WTI sestoupila před 17:30 SEČ až na 49,95 USD za barel a za poslední rok ztrácí asi polovinu své hodnoty. Později se ustálila mírně nad 50 dolary s denní ztrátou asi dva a půl USD. Severomořská ropa Brent sestoupila proti pátku o tři a půl dolaru na 52,95 USD. Od loňského června, kdy byla ropa na dlouhodobých maximech, už její ceny ztratily více než polovinu.

Ruské ministerstvo energetiky minulý týden sdělilo, že těžba ropy v Rusku se loni zvýšila na nové postsovětské maximum 10,58 milionu barelů denně. Vývoz ropy z Iráku se pak v prosinci podle tamního ministerstva dostal na nejvyšší úroveň od roku 1980.

Levná ropa ovlivňuje i ruskou měnu:

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.

„Pro trh je nejsnadnější tlačit cenu ropy dolů. Takřka všechny zprávy z trhu a fundamentální faktory jsou pro ceny negativní,“ řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech

Vývoj ceny ropy Brent

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech.

Jan Kovalovský: Cena ropy ještě klesne

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.