Ceny ropy za týden vzrostly jako nikdy předtím | E15.cz

Ceny ropy za týden vzrostly jako nikdy předtím

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ropa druhý den za sebou výrazně zdražila kvůli vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby. Zaznamenaly tak rekordní týdenní nárůst po předchozích pěti týdenních poklesech za sebou, napsala agentura Reuters. Severomořská ropa Brent si připsala 13,9 procenta a uzavřela na 34,11 dolaru za barel. Za celý týden tak vzrostla o téměř 37 procent.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila o 11,9 procenta na 28,34 dolaru za barel. Za celý týden se její cena zvýšila o téměř 32 procent.

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších významných těžařů ropy v čele s Ruskem, plánuje na pondělí videokonferenci. Jejím výsledkem by podle agentury Reuters mohla být dohoda o snížení dodávek ropy na trh o zhruba deset milionů barelů denně.

"Jsme připraveni jednat s našimi partnery v rámci OPEC+ a spolupracovat na této otázce se Spojenými státy," řekl dnes k možnému snížení ropné těžby ruský prezident Vladimir Putin. "Podle předběžných odhadů si myslím, že to může znamenat snížení objemu přibližně o deset milionů barelů denně," dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah