Euro vystoupilo na roční maximum k dolaru | e15.cz

Euro vystoupilo na roční maximum k dolaru

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Euro se během dnešního obchodování vyšplhalo k dolaru až na roční maximum 1,1390 dolaru. Jednotná evropská měna těží z vyhlídek na zpřísňování měnové politiky v Evropě, zatímco dolar podkopávají průtahy při schvalování reformy zdravotnictví v americkém Senátu.

Ty posílily pochybnosti ohledně schopnosti prezidenta Spojených států Donalda Trumpa prosadit plány na investice do infrastruktury a na snížení daní.

Kolem šesté hodiny středoevropského času si euro připisovalo zhruba 0,3 procenta na 1,1370 dolaru. V úterý jednotná evropská měna vůči dolaru posílila o 1,4 procenta, což představovalo její nejprudší jednodenní nárůst za poslední rok.

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na úterní konferenci v Portugalsku uvedl, že ECB by vzhledem ke zlepšujícím se ekonomickým vyhlídkám mohla upravit svou politiku nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů, kterou se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně.

Draghiho slova dnes podle analytiků euro dál podpořila. Zdroje obeznámené s uvažováním šéfa ECB přitom uvedly, že tyto výroky neměly signalizovat bezprostřední zpřísňování měnové politiky v eurozóně, napsala agentura Reuters.

Vzhůru dnes také zamířila britská libra. Reagovala tak na slova šéfa britské centrální banky Marka Carneyho o potřebě zvýšení úrokových sazeb. Bank of England se podle Carneyho bude touto otázkou zabývat "v nadcházejících měsících". Kolem šesté hodiny středoevropského času vykazovala libra vůči dolaru nárůst asi o procento na 1,2940 dolaru.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah