Koruna je nejtvrdší od svého uvolnění, přibrala už přes tři procenta | E15.cz

Koruna je nejtvrdší od svého uvolnění, přibrala už přes tři procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká měna dnes opět vylepšila nejsilnější úroveň od konce intervencí České národní banky, když se dopoledne obchodovala i za 26,13 za euro.

Nakonec proti úterku zpevnila o dva haléře na 26,14 korun za euro a vůči dolaru téměř o dvacetník na 23,17 korun vůči dolaru. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Na nové nejsilnější hodnoty od intervencí, které centrální banka ukončila šestého dubna, se koruna v posledním týdnu dostává takřka denně. Koruna zpevňuje doslova po haléřích, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. "Svými prohlášeními jí tam pomáhají centrální bankéři, kteří opakují, že jsou připraveni tento rok zvýšit sazby," doplnil.

Dnešní Hospodářské noviny zveřejnily rozhovor s viceguvernérem ČNB Vladimírem Tomšíkem, který v tuto chvíli nevidí jako pravděpodobné zvýšení sazeb v létě, ale nevylučuje ho ke konci roku. "Vše záleží na koruně. Pokud moc neposílí, ČNB sazby zvýší - a v reakci na to koruna zase posílí. Pokud koruna posílí hodně, ČNB nic dělat nebude. To má jednoduchý závěr: koruna bude v obou scénářích silnější," podotkl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Pozitivně naladěné finanční trhy ještě před výsledkem zasedání americké centrální banky Fed zaskočila slabá data z americké ekonomiky. Koruně ale dění ve světě neškodí, spíše naopak, komentoval odpolední obchodování analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Nižší výnosy na západních trzích (středoevropskému) regionu přinášejí mírné zisky a česká měna je opět o chlup blíž 26,00 za euro," dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video