Inflace ČR 2021 a zbytek světa. Jak moc ceny rostou (INFOGRAFIKA) | E15.cz

Inflace je čím dál tíživější i mimo Česko. Zdražování energií ji ještě posílí

Jan Vávra, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Energetickou krizi pociťuje kromě Evropy také Indie a čínské průmyslové regiony. Pocítí ji také Američané, kteří si za vytápění domovů podle tamní vlády připlatí až 54 procent. Situace zřejmě ještě zvýší meziroční inflaci, která se už nyní v řadě vyspělých zemí pohybuje kolem pěti procent. Ukazuje to interaktivní světová mapa inflace z produkce deníku E15.

Příčiny současné inflace

Nedostatek materiálů, surovin i vhodných pracovních sil se po zmírnění  nejtvrdších koronavirových opatření ukazuje jako větší problém, než centrální bankéři odhadovali. Fed i Evropská centrální banka už proto oznámily, že zpomalí nákupy dluhopisů na podporu hospodářského růstu negativně ovlivněného pandemií. Právě mimořádně uvolněná monetární i fiskální politika k nynějšímu tempu růstu cen přispěla.

Poslední dobou ale roste význam dalších inflačních faktorů. Například cesta námořního kontejneru do Asie a zpět vyšla během léta běžně na vysoké násobky cen z počátku roku.

Co stojí za prudkým zdražováním energií? Podívejte se na video:

Proč rostou ceny energií

Zejména Evropu děsí vývoj na trhu energetických surovin a očekávaný růst nákladů na vytápění. Například v Británii vzrostla velkoobchodní cena plynu o 250 procent. Na vině je částečně jeho relativní nedostatek po loňské tuhé zimě.

Situace se týká i pevninské části Evropy. Vlády Francie, Itálie, Řecka a Španělska dokonce ohlásily, že méně movité domácnosti budou moci počítat s finanční pomocí, aby se neocitly v energetické chudobě.

Ceny energií sice obecně tvoří necelou desetinu spotřebního koše v eurozóně, ale hrozí, že se zdražování snadno přelije do zbytku ekonomiky, uvádí agentura Bloomberg. Konkrétně ve formě vyšších výrobních nákladů včetně mezd. Energetické drahotě neuniknou ani Češi.  

„Problém s váznoucími dodávkami dílů a surovin se snad brzy podaří zmírnit. Jenže ani pak se nebude inflace pohybovat v pásmu od nuly do dvou procent, jako tomu bylo během minulé dekády,“ cituje CNBC hlavního investičního stratéga Crossmark Global Investments Boba Dolla.

Inflace v Česku a ve světě

Tuzemská inflace dosahuje podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu téměř pěti procent. Z harmonizovaného srovnání Eurostatu vychází číslo o zhruba procentní bod nižší.

Oba údaje nicméně zůstávají výrazně nižší než v případě nejdůležitější ekonomiky světa, Spojených států amerických. Tempo zdražování tam nabralo meziročně přes pět procent. Je ale nutné dodat, že výpočet inflace a podoba spotřebního koše se může v jednotlivých státech lišit.

Ze struktury české inflace plyne, že energie a náklady na bydlení stále ještě nepatří mezi její tahouny. To však nelze tvrdit o zdražování pohonných hmot a některých druhů potravin.

Inflační cíle a výhledy

Jak šéf Fedu Jerome Powell, tak prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zastávají názor, že znatelný růst cen je pouhým dočasným jevem způsobeným šokem z covidového restartu a narušených dodavatelských řetězců.

„Přechodný výkyv inflace směrem nahoru je převážně odrazem prudkého nárůstu cen ropy,“ uvedla podle Bloombergu Lagardeová 9. září. Její viceprezident Luis de Guindos nicméně o týden později varoval, že růst cen může být znatelnější, než se původně odhadovalo. „Pokud problémy na straně nabídky přetrvají, letošní inflace se nejspíše vyšplhá ještě výše, než si dnes myslíme,“ zdůraznil.

David Petratis, šéf americko-irského výrobce zámků Allegion, podle agentury Bloomberg očekává, že relativně vysoká inflace potrvá ještě dva až tři roky. „Ne, není to krátkodobá záležitost,“ míní. Craig Arnold, ředitel americké korporace Eaton, ale doufá, že nedostatek materiálu a surovin poleví koncem roku.

ECB přitom pro letošní rok počítá s inflačním cílem 2,2 procenta. Podobně je na tom americká centrální banka. Jejím cílem je dosáhnout průměrně dvouprocentní inflace s tím, že je ochotna tolerovat dočasný výkyv směrem nahoru. Obdobný přístup jako Fed zachovává Česká národní banka.

Druhy inflace

Z teoretického hlediska se ale Česko, Evropská unie či Spojené státy nacházejí ve stadiu mírné, tedy jednociferné inflace. Naopak v případě dvouciferného meziročního nárůstu už by bylo nutné hovořit o takzvané pádivé inflaci. Trojciferná inflace pak značí hyperinflaci. Tu momentálně prodělává několik států.

Mírná inflace neznamená, že některým skupinám obyvatel nemohou růst životní náklady ještě výraznějším tempem, než zachycuje statistický konstrukt.

Země s nejvyšší mírou inflace

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah