IPO roku: čínská Alibaba získá prodejem akcií 21,8 miliardy dolarů | E15.cz

IPO roku: čínská Alibaba získá prodejem akcií 21,8 miliardy dolarů

IPO roku: čínská Alibaba získá prodejem akcií 21,8 miliardy dolarů
Alibaba
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding získá prodejem akcií na americkém trhu asi 21,8 miliardy dolarů (465,9 miliardy korun). Pokud ovšem upisovatelé uplatní své opční právo a nakoupí si další akcie, půjde o největší primární veřejnou nabídku (IPO) ve světové historii. Dnes vstoupí akcie firmy na newyorskou burzu NYSE.

Firma ve čtvrtek stanovila emisní cenu akcie na 68 dolarů, což bylo na horní hranici předem určeného rozpětí.

Tržní hodnota Alibaby se emisní cenou dostává na zhruba 167,6 miliard dolarů. To je pod hodnotou společnosti Facebook, která se v současné době pohybuje mírně nad 200 miliardami dolarů, ale zhruba na úrovni hodnoty dosud největšího světového internetového prodejce Amazon.

Nejdražší internetové firmy podle tržní kapitalizace

Rekord drží stále Agricultural Bank of China

Největší světovou primární emisí vůbec je zatím prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010. Firma tehdy z prodeje akcií získala 22,1 miliardy dolarů. Druhá příčka připadá společnosti ICBC, která v roce 2006 získala v rámci primární emise asi 22 miliard dolarů.

Ve Spojených státech držela primát emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD, rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem držel Facebook, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

Upisovatelé nyní mají 30 dnů na rozhodnutí, zda využijí své opční kontrakty na nákup dalších 48 milionů akcií Alibaby. Celková hodnota nabídky by se tak mohla vyšplhat až na 25 miliard dolarů. Pak bude nabídka akcií Alibaby největší v historii.

Češi Alibabu chtějí

O úpis akcií Alibaby je velký zájem i mezi českými investory. „Zhruba hodinu a půl před startem obchodování v USA evidujeme objednávky klientů v přepočtu za více než 20 milionů korun,“ řekl hlavní makléř Brokerjet ČS Martin Urban. Zájem však podle něj bude ještě vyšší, protože spousta investorů zatím vyčkává, jakým směrem se akcie svůj první obchodní den vydají. Investoři si dobře uvědomují dlouhodobý potenciál expanze Alibaby i mimo čínský trh, dodal.

„Zájem je veliký, u nás řádově v milionech dolarů,“ doplnil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Šance koupit akcie na primárním trhu ale nejsou podle něj velké. Na primárním trhu si většinou akcie rozeberou velké globální banky a fondy. Na malé společnosti málo kdy něco zbude. Pak mají šanci až na trhu, podotkl.

Akcie využijeme k expanzi v USA a Evropě, tvrdí Jack Ma

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. Čínský podnikatel Jack Ma, který Alibabu před 15 lety založil ve své garsonce, uvedl, že firma hodlá výnos z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a v Evropě. V Číně se už Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.

Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Hongkongu se firma vyhnula kvůli tamním přísným pravidlům pro rovný přístup k akcionářům.

Portál Alibaba loni prodal více než Amazon a eBay dohromady
- Portál Alibaba založil ve svém bytě v roce 1999 bývalý učitel angličtiny Jack Ma (50), který je nyní s odhadovaným majetkem téměř 22 miliard dolarů nejbohatším Číňanem.
- Skupina Alibaba se zaměřuje na elektronický obchod, takzvaný e-commerce. Hlavním platformami jsou jako první založená Alibaba.com, dále Taobao a Tmall, má vlastní platební systém Alipay. Aukční a obchodní portál Taobao, který v podstatě kombinuje funkce portálů Amazon a eBay, nabízí více než miliardu produktů a patří mezi 20 nejnavštěvovanějších stránek světa. Přes Tmall nabízejí své výrobky čínské podniky zákazníkům nejen v Číně.
- Portál Alibaba.com se specializuje na takzvané B2B (business-to-business) transakce, ve kterých si zboží vyměňují podniky a další subjekty, které nakupují ve velkém.
- V Číně se Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.
- Čistý zisk Alibaby za první tři měsíce letošního roku vzrostl o 31 procent na 5,5 miliardy jüanů (17,8 miliardy korun). Tržby se zvýšily o 38 procent na 12 miliard jüanů (téměř 39 miliard korun), tempo jejich růstu však zpomalilo z 62 procent v předchozím čtvrtletí.
- Celková hodnota zboží, které se prodalo na platformách Alibaby, byla loni vyšší než hodnota zboží prodaného dvěma velkými internetovými prodejci Amazon a eBay dohromady.
- Většinu Alibaby vlastní čtyři akcionáři: japonská společnost SoftBank, americká Yahoo, která má v Alibabě nyní podíl zhruba 23 procent, bývalý generální ředitel a spoluzakladatel Alibaby Jack Ma a další spoluzakladatel Joseph Tsai.
- Firma původně zaměstnávala 18 lidí, nyní jich zaměstnává asi 22 tisíc.
- Alibaba sídlí v Chang-čou ve východní části Číny, kde se narodil zakladatel firmy Ma.
- Letos v červnu firma oznámila, že převezme všechny zbývající akcie společnosti UCWeb, která provozuje internetový prohlížeč pro mobilní telefony. Firma hodnotu transakce neuvedla, sdělila pouze, že převzetí zbývající části podniku je největší fúzí v dějinách čínského internetu.
- Ve stejném měsíci také uvedla, že za 1,2 miliardy jüanů (3,9 miliardy korun) koupí poloviční podíl ve fotbalovém klubu Kuang-čou Evergrande, loňském vítězi asijské Ligy mistrů.
- V červnu také Alibaba zahájila provoz svého prvního prodejního webu ve Spojených státech s názvem 11Main.com.
- Dnes firma vstoupí na newyorskou burzu NYSE. Holding získal v primární veřejné nabídce 21,8 miliardy dolarů (465,9 miliardy korun) a pokud banky uplatní opční kontrakty, může být primární emise Alibaby největší na světě. Zatím prvenství drží čínská banka Agricultural Bank of China, která v roce 2010 získala prodejem akcií 22,1 miliardy dolarů.
- Jméno portálu si zvolil jeho zakladatel podle známé pohádkové postavy Alibaba; prý je známá a dobře vyslovitelná po celém světě. V souladu s heslem z pohádky Alibaba a 40 loupežníků „Sezame, otevři se“ tak prý otevřel řadě čínských podniků bránu do světa.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!