Jaroslav Krejčí: Investoři naskakují do akcií, na které sází duo česko-slovenských miliardářů

Podobočka amerického obchodního řetězce s módní obuví Foot Locker

Podobočka amerického obchodního řetězce s módní obuví Foot Locker Zdroj: E15 Michael Tomeš

Nejvýše za posledního půl roku se v závěru uplynulého týdne pohyboval kurz americké firmy, v níž je největším akcionářem investiční fond spravující peníze dvou česko-slovenských miliardářů. Po výsledcích, které předčily očekávání analytiků a investorů, poskočila cena akcií během pátečního obchodování nahoru hned o 20 procent a podíl fondu se tak zhodnotil za jediný den o desítky milionů dolarů.

Až dosud nemohli být investoři do akcií amerického prodejce tenisek Foot Locker, který podniká i v Česku, se směřováním kurzu cenných papírů příliš spokojení. Ještě ve čtvrtek se akcie obchodovaly 27 procent pod úrovní ze začátku roku a dokonce o téměř 50 procent níž než před rokem.

Na vývoji se odrážel pokles tržeb a zisků oproti minulému roku a také obavy z dopadů případné recese na útraty spotřebitelů. Navíc firmě Foot Locker uškodilo i rozhodnutí firmy Nike, že si bude prémiové tenisky více prodávat přes vlastní kanály - ať už kamenné prodejny či online. 

Jak ale vidno, investoři zdá se vidí světlo na konci tunelu a páteční pohyb na newyorské burze značnou část letošních cenových ztrát umazal.

Radost z toho mohou mít i investiční manažeři lucemburského fondu Vesa Equity Investment, který spravuje peníze miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. S 13,5procentním podílem je Vesa vůbec největším akcionářem Foot Lockeru. Až za nimi jsou velké americké investiční společnost Vanguard, Fidelity a BlackRock, které vlastní akcie firmy prostřednictvím ETF a podílových fondů, které spravují. 

Fond Vesa drží podle posledního hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry 12,75 milionů kusů akcií. Ty začal poprvé nakupovat už na jaře 2020, kdy se akciový trh teprve zotavoval po propadech způsobených nástupem pandemie.

Páteční výrazný nárůst znamenal, že během jediného dne se hodnota podílu zvýšila o 81,7 milionu dolarů, tedy v přepočtu přibližně dvě miliardy korun.

Manažeři fondu Vesa, i jeho majitelé Křetínský a Tkáč, budou určitě rádi, když na Foot Locker navážou i další akcie z jejich portfolia veřejně obchodovaných firem, jehož hodnota je odhadem okolo 2,5 miliardy eur.

O více než 40 procent níž než na začátku roku se například obchodují akcie poštovních a logistických firem - britské Royal Mail a nizozemské PostNL. V obou je Vesa největším akcionářem. O 20 procent níž než v lednu jsou pak třeba akcie britských supermarketů Sainsbury (Vesa je akcionář číslo dvě), 45 procent letos ztratily cenné papíry francouzského řetězce Casino Guichard (akcionářská trojka).

Poznámka redakce: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč jsou spolumajiteli společnosti Czech News Center, která vydává deník E15.