Křetínský může dál nakupovat. Británie už nebude zasahovat do jeho plánů s Royal Mail

Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský. Zdroj: Michal Beránek / Sport

Daniel Křetínský.
2
Fotogalerie

Britská vláda už nebude zasahovat do plánu českého miliardáře Daniela Křetínského zvýšit podíl ve firmě International Distributions Services, která je mateřskou společností britské pošty Royal Mail. Informovala o tom agentura Reuters. Vesa Equity Investment, která patří podnikatelům Křetínskému a Patriku Tkáčovi, v britské poště drží kolem 22 procent.

V srpnu tehdejší britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng Royal Mail uvědomil o svém záměru transakci prověřit na základě zákona o národní bezpečnosti a investicích. Ten dává vládě větší pravomoc rozhodovat o obchodech, v nichž by mohly být dotčeny národní zájmy.

„Po pečlivém zvážení vláda nepodnikne žádné další kroky ohledně získání zvýšeného podílu společností Vesa Equity Investment ve společnosti Royal Mail a stranám bylo vydáno konečné oznámení,“ uvedlo nyní v prohlášení britské ministerstvo hospodářství, energetiky a průmyslové strategie.

Investiční fond Vesa Equity Investment v srpnu uvedl, že britskou vládu dobrovolně kontaktoval a uvědomil ji o svém záměru zvýšit podíl v Royal Mail, podle Reuters na více než 25 procent.

„Vesa Equity Investment vítá toto rozhodnutí (...) a znovu potvrzuje svůj závazek pokračovat v dlouhodobé investiční přítomnosti v Británii, včetně partnerství s Royal Mail,“ uvedl mluvčí fondu.

Křetínský je mimo jiné většinovým vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Patří mu dále například podíly v novinách Le Monde, francouzském maloobchodním řetězci Casino, britské skupině supermarketů Sainsbury's a francouzské televizní skupině TF1.

Akcie Royal Mail dnes kolem poledne SEČ pod vlivem zprávy posilovaly o 7,3 procenta.

PZN redakce: Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.