Moskevská burza zastavila obchodování v dolarech i v eurech. Před bankami se tvořily fronty

Moskevská akciová burza

Moskevská akciová burza Zdroj: profimedia.cz

Nejnovější americké sankce přinutily moskevskou burzu MOEX k zastavení obchodování v dolarech a eurech. Ruský rubl na mezibankovním trhu klesl až na měsíční minimum vůči dolaru. Burza MOEX podle ní provozuje největší ruské veřejné trhy s akciemi, dluhopisy, měnami a dalšími finančními produkty.

Spojené státy nové sankce vůči Rusku oznámily ve středu. „Sankce namířené proti klíčovým institucím ruského finančního trhu jsou nejvážnější za poslední rok a půl od zavedení ropného embarga a cenového stropu na ruskou ropu,“ uvedli analytici ze společnosti BCS World of Investments.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajska bude důsledkem nových sankcí ještě větší orientace Ruska směrem k Číně a čínskému jüanu. „Pro ruské obyvatele však rozhodně není jüan preferovanou měnou, ve které by měli držet své úspory. Ruské banky tak mohou v následujících dnech čelit runům - tak označujeme situaci, kdy příliš mnoho lidí chce najednou vybrat své úspory. To může vést až ke kolapsům některých bank,“ uvedl Lajsek.

Střadatele ovládla nedůvěra

Mnoho Rusů drží své úspory v dolarech a eurech, protože mají v paměti propady kurzu rublu během opakujících se krizí v posledních desetiletích, píše server CNN. Centrální banka obyvatele ujistila, že jejich vklady v těchto měnách jsou v bezpečí.

„Firmy a jednotlivci mohou dál kupovat a prodávat americké dolary a eura prostřednictvím ruských bank. Všechny finanční prostředky v amerických dolarech na účtech a vkladech občanů a firem zůstávají v bezpečí,“ uvedla podle CNN centrální banka.

Podle Lajska ruské banky ve snaze uklidnit situaci informovaly o tom, že vklady jsou do určité výše pojištěné. „Prohlášení bank o pojištění vkladů příliš nezabírá, protože se v Rusku údajně tvoří před bankami dlouhé fronty,“ dodal nicméně Lajsek.

Analytik Jurij Popov ze společnost SberCIB Investment Research předpověděl, že nové sankce by neměly ovlivnit kurz rublu ve středně dlouhém horizontu. „V krátkém období mohou nastat velké výkyvy,“ dodal nicméně.

Americké ministerstvo financí ve středu oznámilo, že cílem nových sankcí je „architektura ruského finančního systému“, kterou podle něj ruské úřady „přeorientovaly na usnadnění investic do (ruského) vojenského průmyslu a na nákup zboží nutného pro další agresi proti Ukrajině“.