Aktualizováno
Žháři hrozí za pokus o teroristický útok v Praze výjimečný trest. Financovat ho mělo Rusko

Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Soud dnes uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v Praze 9 v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí. Po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Škoda na autobusech činí asi 200 tisíc korun, podle mluvčí pražského dopravního podniku požár hasili zaměstnanci areálu. 

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko. Následně ocenil profesionální a dobrou práci bezpečnostních složek. Ministra vnitra Vít Rakušan (STAN) další nebezpečí v souvislosti s pokusem z minulého týdne vyloučil. 

„Policie ČR dokázala pružně reagovat,“ dodal Rakušan. České bezpečnostní složky podle něj dokázaly útoku úspěšně předejít a pachatele zadržet. „Útoky podobné pokusu o žhářství se mohou chystat napříč Evropou včetně ČR,“ řekl Rakušan. Dále upozornil na to, že se Rusko již nesoustředí jen na kyberprostor.

Policie o víkendu v Praze zpřísnila bezpečnostní opatření. „Přijali jsme bezpečnostní opatření, a to zejména na místech s větší koncetrací lidí. Pracovali jsme také se zadrženým, který byl vyslýchán.“ Rakušan následně poděkoval také občanům za spolupráci a veškeré informace. Česku je od března 2016 vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem, kabinet letos koncem dubna rozhodl o posílení opatření do konce září.

Žhářský útok se na Klíčově odehrál minulý týden v noci na čtvrtek, řekl Vondrášek. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela. „V neděli bylo zahájeno trestní stíhání, dnes soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby ze všech tří procesních důvodů, které zná trestní řád,“ řekl Vondrášek. Vazba má tedy zabránit útěku obviněného, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Cizinec byl podle Vondráška při zadržení v Česku pět dní. „Za teroristický útok mu hrozí zákon sazbou 12 až 20 let odnětí svobody, nebo dokonce trestem výjimečným, tedy odnětím svobody na 20 až 30 let nebo doživotím,“ řekl policejní prezident. Podle víkendových informací je zadržený muž původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Vondrášek nechtěl upřesnit, do jaké míry muž svůj čin dokonal. „Jen můžu říct, že bych ocenil duchapřítomnou reakci personálu dopravního podniku,“ řekl.

Bezpečnostní informační služba (BIS) na síti X napsala, že stejně jako zpravodajské služby v dalších zemích získává stále jednoznačnější informace o aktivitách ruských zpravodajských služeb, které se snaží verbovat mimo Rusko lidi ochotné za peníze provádět na území evropských států sabotáže. „Cílem je destabilizace, vyvolání strachu a nedůvěry občanů v to, že je jejich státy dokáží ochránit,“ uvedla kontrarozvědka.

Pátrání po muži vyhlásila policie v pátek. Následně zavedla kvůli možnému teroristickému útoku na infrastrukturu v hlavním městě bezpečnostní opatření. Podobné žhářské útoky, které jsou považované za sabotážní akce řízené Ruskem, se v uplynulých dnech odehrály v okolních zemích stovky. Mimo jiné například v Polsku, Lotyšsku, Estonsku či Velké Británii.

Zadržený muž je původem z Jižní Ameriky, hovoří španělsky. Policie v pátek varovala, že může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ řekli policisté.