Nejistota na trzích přispívá k výraznému zdražení komodit | E15.cz

Nejistota na trzích přispívá k výraznému zdražení komodit

ČTK

Cena zlata v prvním pololetí stoupla o desetinu, téměř o čtvrtinu zdražila ropa. Podobně rostlo i palladium. Mírný růst zaznamenala platina. Naopak mírně oslabily stříbro, měď či lithium, vyplývá z aktuálních údajů agentury Bloomberg. Do vývoje cen drahých kovů se tak podle analytiků promítá nejistota celosvětového hospodářského růstu a riziko snižování úrokových sazeb.

„Tento rok zahájily drahé kovy se silným očekáváním investorů. S ohledem na sílící ekonomická a geopolitická rizika se trh začíná ohlížet po bezpečných přístavech pro investiční kapitál. V těchto obdobích obvykle pozorujeme jako první růst ceny zlata a později se přidají i stříbro s platinou. Nejinak je tomu i nyní,“ řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Zlato se za první pololetí zhodnotilo z 1282 dolaru na 1420 dolarů za unci, což činí nárůst o 10,7 procenta, v korunách o 9,5 procenta. Stříbro se ke žlutému kovu zatím nepřipojilo. „Nicméně všechny okolnosti včetně technické analýzy ukazují na obrovský potenciál budoucího zhodnocení. Stříbro totiž obvykle startuje později než zlato,“ dodal Brávník. V první polovině roku stříbro oslabilo o 2,25 procenta na 15,15 dolaru, v korunách zhruba drží svou hodnotu.

Platina po velmi dramatickém vývoji vyrostla o 1,5 procenta na 807 dolarů. Palladium stouplo o 23 procent na 1550 dolarů. Naopak cena mědi klesla o sedm procent na 263 dolarů a lithia o čtyři procenta na 25,54 dolaru.

Ropa si připsala za první pololetí růst ceny o 24 procent. Díky rostoucí poptávce vzrostla za první čtvrtletí o 32 procent, ovšem ve druhém čtvrtletí oslabila kvůli napětí mezi USA a Iránem, upozornil ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Komodity jako ropa a zlato zažívají v roce 2019 velmi úspěšné období. „Cena ropy vyhnaná zprávami z června 2019 o poklesu jejích světových zásob se stále drží. Ekonomické zpomalování růstu, se kterým je spojen pokles zisků firem, dělá ze zlata zajímavou investiční alternativu,“ doplnil obchodní manažer ChytryHonza.cz Petr Kutáč.

Prudký růst ceny zlata odstartovali podle analytika Broker Trust Václava Pecha američtí centrální bankéři, kteří od počátku května začali opět vážně uvažovat o tom, že začnou snižovat úrokové sazby. To vede k oslabování dolaru, tedy růstu cen komodit v čele se zlatem a ropou. Tento trend by v případě, že americký Fed skutečně k procesu snižování sazeb přistoupí, měl pokračovat i ve zbylé polovině letošního roku, dodal.

Všechny ukazatele se podle Brávníka shodují na tom, že drahé kovy budou v druhé polovině roku 2019 významně zhodnocovat. „Vzhledem k okolnostem v globální ekonomice a politice, včetně demografického vývoje, očekáváme významný cenový vývoj, jehož nástup právě pozorujeme,“ odhadl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!