Broker Consulting: Podílové fondy v prvním pololetí vydělávaly | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Broker Consulting: Podílové fondy v prvním pololetí vydělávaly

Broker Consulting: Podílové fondy v prvním pololetí vydělávaly
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Podílové fondy v prvním pololetí 2019 vydělávaly. Nejlépe si vedly akciové fondy, které se zhodnotily v průměru o téměř 13 procent hodnoty. Dluhopisové fondy vydělaly 3,6 procenta, fondy peněžního trhu byly v korunovém vyjádření 0,5 procenta v plusu. Informovala poradenská společnost Broker Consulting.

„Průměrná výkonnost akciových fondů v letošním roce je zatím velmi dobrá, zejména s ohledem na politiku Spojených států a hlavně na politiku jejich prezidenta, která by se dala označit za velmi ,hlučnou'. Trhy se již dávno vrátily na úroveň před propadem na konci loňského roku,“ řekl ČTK analytik Broker Consulting Martin Novák.

Největší výnosy přinesly akciové fondy zaměřené na rozvíjející se evropské trhy ((20,3 procenta) a Severní Ameriku (17,2 procenta). Jediné ztrátové teritorium bylo Turecko (-1,4 procenta). Dluhopisové fondy se podle něj stále potýkají s kvantitativním uvolňováním a postupně se vrací do normálu, fondy peněžního trhu pak ze stejného důvodu jen velmi těžko poráží inflaci. Ta se blíží třem procentům.

Vladan Gallistl: Tesla potěšila akcionáře. Ale na jak dlouho?

Dluhopisové fondy těží z poklesu výnosů, respektive růstu jejich cen, díky klesající inflaci. Překvapivě roste cena i českých dluhopisů, které příliš nereagují na 'jestřábí' chování České národní banky, která jako jediná z rozvinutých zemí zvyšovala nedávno sazby a jde zcela proti trendu, podotkl analytik Partners Martin Mašát.

Podílové fondy v roce 2018 spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního byly přes čtyři procenta v plusu. Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí 2019 o 38,2 miliardy na 511,1 miliardy korun.

Americké akcie přepisovaly rekordy
Novým šéfem Unipetrolu je Tomasz Wiatrak

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!