Burza - pražské akcie odolávají poklesu | E15.cz

Pražská burza se brání, s Moskvou a Milánem odolává globálnímu výprodeji

Burzovní palác Praha
Burzovní palác Praha
• 
ZDROJ: eduard erben E15

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropský trh přišel o zisky takřka za celý uplynulý rok, zelenými ostrůvky letos zatím zůstává Česko, Rusko a Itálie.

České akcie zůstávají po únorových burzovních otřesech jedním ze tří posledních evropských trhů, které letos prozatím ještě stále dávají investorům vydělat. Se svými dvěma ziskovými procenty tak Praha v tuto chvíli ještě spolu s Římem a Moskvou působí napříč ztrátovou Evropou jako poslední akciové bezpečné přístavy. Zbytek burzovního kontinentu prodělal burziánům jen během února v průměru bezmála sedm procent.

„Praha je investory vnímaná jako defenzivní trh, nejde tak o masivní výprodeje. Tuzemská burza nicméně zůstává ve vleku světových událostí,“ uvádí hlavní makléř J&T Banky Jan Pavlík. Na rozdíl od Evropy tak pražská burza během února přišla jen o zhruba dvě procenta, a hodnota českých akcií se tak po korekci vrátila v kalendáři jen zhruba o měsíc zpět. Akciový index sdružující šest stovek největších evropských firem byl přitom v pátek nejníže od února loňského roku.

„Je to klasický útěk od rizika, který nemusí zdaleka brzo skončit,“ uvádí pro agenturu Bloomberg šéf měnových strategií firmy Brown Brothers Harriman, Win Thin. Nervozita na kontinentálních trzích přitom stále roste, index strachu na evropských burzách VStoxx si tak koncem týdne sáhl na své maximum od vyhlášení brexitu v červnu roku 2016.

„Dochází k rapidnímu růstu volatility, tedy nejistoty na trzích. Obchoduje se jen velmi opatrně a nikdo nechce riskovat, řada spekulantů a investorů dostala a zřejmě ještě dostane takzvaný margin call, kdy na účtu mají nedostatek peněz, protože obchodovali na úvěr a hodnota některých jejich investic klesla,“ uvádí ekonom BH Securities Martin Vlček.

Světem v posledních měsících hýbou také kryptoměny. Vše o nich najdete zde >>>

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu >>>

Jak na bitcoin? Přehled základních informací o nejrozšířenější digitální měně čtěte tady >>>

Prozatím nejúspěšnějším evropským trhem zůstává Rusko, tamní akciový index Micex je od počátku ledna o takřka pět procent v plusu.

Spouštěčem tržní krize byla obava investorů z dřívějšího růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. „Zrychlil tam růst mezd, které byly doposud pro americkou centrální banku hlavním důvodem k jen opatrnému utahování kohoutu,“ zdůrazňuje analytik České spořitelny Petr Bártek. Akcie na Wall Street během února přišly o bezmála osm procent, a smazaly tak své zisky za posledních deset týdnů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah