Příliv eur otřásá švýcarským bezpečným přístavem | E15.cz

Příliv eur otřásá švýcarským bezpečným přístavem

švýcarský frank
švýcarský frank
• 
ZDROJ: E15

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé, kteří se domnívají, že ve Švýcarsku jsou jejich úspory a investice ochráněny před případným rozpadem eurozóny, by mohli brzo zažít nepříjemné probuzení. Od začátku krize výrazně vzrostla poptávka po švýcarské měně, tradičním bezpečném přístavu.

Způsobilo to ale prudké posilování franku, kterému země zabraňuje stálými intervencemi – tedy nakupuje ostatní měny. Zjednodušeně řečeno, frank je teď krytý nechtěným eurem.

Šýcarská centrální banka (SNB) slíbila udržet kurz nad 1,2 franku za euro, a to lze jen masivními intervencemi. Banka před pár dny přiznala, že její devizové rezervy vzrostly jen za červenec o deset procent na 406 miliard franků, většinu devizových rezerv přitom drží Švýcaři právě v eurech. To představuje 71 procent velikosti celé švýcarské ekonomiky, nejvíce v celé historii, a zároveň ohromné riziko pro švýcarské hospodářství. Pokud by banka již nebyla schopna nadále bránit posilování franku, bude vystavena obrovským ztrátám.

Analytici připomínají, že uchování hodnoty majetku v dobách krize je uměním samo o sobě, ale dnešní hra na bezpečné přístavy v těchto zemích jen vytváří zbytečné bubliny, které dříve či později prasknou. „Nikdo dneska nechce být takzvaným bezpečným přístavem,“ říká Matthew Lynn, zakladatel poradenské společnosti Strategy Economics. Právě Švýcaři proti tomuto cejchu podle Lynna tvrdě bojují.

Švýcarsko je přitom podle privátních bankéřů oblíbenou destinací také pro české boháče, kteří tam ukládají peníze nebo se do alpské země přímo stěhují. Domácí média již dříve informovala o tom, že se do Švýcarska přestěhoval například jeden z nejvlivnějších českých zbrojařů Richard Háva nebo uhlobaron Zdeněk Bakala.

Alpská země nehází investorům klacky pod nohy pouze intervenováním na měnovém trhu. Tvrdé restrikce platí také pro další příliv zahraničního kapitálu nebo pořizování nemovitostí. Šestadvacet kantonů totiž věří, že proud zahraničního, hlavně spekulativního, kapitálu ohrožuje tamní ekonomiku a zvyšuje ceny. „Ženeva a Curych nikdy nepatřily mezi levné destinace, ale dnes potřebujete hypotéku na šálek kávy,“ říká v nadsázce ekonom Matthew Lynn.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah