Projev Yellenové zastavil růst akcií | E15.cz

Projev Yellenové zastavil růst akcií

Janet Yellenová skládá přísahu
Janet Yellenová skládá přísahu
• 
ZDROJ: ctk

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvoutýdenní nákupní horečka na Wall Street skončila spolu s pátečním proslovem šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové v Jackson Hole. Investoři očekávali konkrétnější scénář zpřísňování zámořské měnové politiky a zmírnění obav z brzkého růstu úrokových sazeb. Po skončení každoročního setkání centrálních bankéřů však na trzích převážily spíše nejistota a opatrný ústup z pozic.

„Ekonomika učinila významný pokrok v oživení z největšího propadu zaměstnanosti od Velké deprese,“ uvedla Yellenová. Investoři si její slova přeložili tak, že pravděpodobnější je spíše dřívější než pozdější růst úrokových sazeb. Dolar tak po projevu šéfky Fedu vystoupal na jedenáctiměsíční maximum a akciový index S&P 500, který v uplynulých čtrnácti dnech zažil největší rallye za poslední půlrok, lehce oslabil.

„Je zřejmé, že podpůrný tón Fedu začíná slábnout. Bankéři mohou utáhnout šrouby o poznání dříve, než trh čeká,“ říká měnový analytik Christopher Vecchio z DailyFX.com. Projev Yellenové následoval jen pár dní poté, co zveřejněná zpráva z jednání banky na konci července naznačila sílící tendence uvnitř Fedu odhlasovat vyšší sazby co nejdříve.

Vedle Yellenové sledoval trh na sympoziu v Jackson Hole i vystoupení šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. „Bylo by užitečné, aby fiskální politika hrála vedle měnové politiky větší roli,“ uvedl při svém vystoupení šéf ECB. Upustil tak od své rétoriky z uplynulých let, kdy nabádal vlády v eurozóně k co možná výdajově nejúspornější rozpočtové politice.

Zároveň Draghi zopakoval slova o připravenosti banky k dalším akcím, informací o jejich harmonogramu se však trh nedočkal.
Konsenzus ekonomů zatím počítá s tím, že Fed zvýší sazby, k čemuž dojde poprvé od krize, nejpozději do poloviny roku 2015. „Předpokládáme, že k tomu dojde během června příštího roku,“ míní John Silvia, hlavní ekonom americké banky Wells Fargo. V kansaském Jackson Hole se na pozvání Fedu scházejí světoví centrální bankéři a akademici od roku 1981.

Martin Kujal: Fed zůstane za křivkou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah