PX v týdnu přidal 2,51 procenta, promítlo se schválení úspor v Řecku | E15.cz

PX v týdnu přidal 2,51 procenta, promítlo se schválení úspor v Řecku

Pražská burza
Pražská burza
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie na pražské burze ve 26. týdnu posílily, hlavní index PX přidal 2,51 procenta na 1235,5 bodu. Nejvíce posilujícím titulem týdne byly cenné papíry Erste Bank. Nejvýrazněji ztratily cenné papíry mediální společnosti CME. V předchozím týdnu index PX oslabil o 0,92 procenta.

„Poslední červnový týden byl týdnem vzhlížení k řeckému hlasování o přijetí nezbytných úsporných opatření, které bylo podmínkou pro uvolnění další splátky pomoci ze záchranného plánu eurozóny a MMF pro pokrytí dluhu Řecka. Trhy středeční schválení i čtvrteční přijetí jeho zavedení přijaly pozitivně a nepříznivá nálada ze začátku týdne se rezolutně obrátila,“ popsal obchodování analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Bank s nárůstem o 9,1 procenta na 882,20 korun. Banka reagovala pozitivně na dosavadní vyřešení řecké otázky a dohodu francouzských a německých bank na dobrovolném plánu k dalšímu řešení řecké pomoci. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla CME, která ztratila 2,3 procenta na 327 korun. Akcie reagovaly negativně na páteční snížené doporučení od Goldman Sachs.

Příští týden bude obchodování pro domácí trh zkrácené kvůli svátkům 5. a 6. července. I v USA bude v pondělí trh zavřen díky svátku Dne nezávislosti. Z domácího sektoru se neočekávají žádná významná oznámení.

„Alespoň krátkodobé odvrácení krachu Řecka může nadále podporovat investorský sentiment. Navíc od 11. června bude začínat výsledková sezona za druhé čtvrtletí, která by mohla opětovně být spíše podpůrným faktorem pro pozitivní náladu,“ odhadl Vaníček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah