Ropa dosáhla čtyřměsíčního maxima, Brent se vyšplhal na 51 dolarů za barel | E15.cz

Ropa dosáhla čtyřměsíčního maxima, Brent se vyšplhal na 51 dolarů za barel

Těžba ropy (ilustrační foto).
Těžba ropy (ilustrační foto).
• 
ZDROJ: ctk

Světové ceny ropy pokračují v růstu, k němuž jim pomáhá lepší důvěra investorů v dohodu o zmrazení těžby. Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala až na čtyřměsíční maximum 51,37 dolaru za barel, později však o část zisků přišla.

Kolem 17:00 SELČ vykazovala cena Brentu nárůst o 0,65 procenta na 51,22 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,3 procenta a nacházela se těsně pod 49 USD. Během dne přitom vystoupila až na tříměsíční maximum 49,13 USD.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý týden předběžně dohodla na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně ze současných zhruba 33,5 milionu barelů denně. Další podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.

Írán v úterý upozornil, že ve snaze o stabilizaci trhu s ropou bude hrát velkou roli spolupráce členů OPEC s těžařskými zeměmi, které stojí mimo organizaci. Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního by všechny těžařské státy měly přispět k tomu, aby na listopadovém zasedání OPEC padlo rozhodnutí vedoucí k růstu cen ropy.

Samotný Írán má v rámci předběžné dohody OPEC povoleno těžit na "maximálních úrovních, které dávají smysl". Předchozí jednání o zmrazení těžby zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou produkci, dokud se mu ji nepodaří zvýšit na úroveň z doby před zavedením mezinárodních sankcí.

Ceny ropy Brent v posledním roce:

Brent Crude Oil Chart

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.