Rusko příští rok vyveze více ropy, i když se zavázalo snížit těžbu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Rusko příští rok vyveze více ropy, i když se zavázalo snížit těžbu

ČTK

Export ropy z Ruska se v letošním roce zvýší o téměř pět procent na 253,5 milionu tun, na příští rok se pak očekává mírný nárůst vývozu této strategicky důležité suroviny. 

Uvedl to dnes náměstek ruského ministra energetiky Kirill Molodcov. Rusko se přitom tento měsíc připojilo k dohodě o snížení těžby ropy, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny. Jde o první dohodu o omezení produkce zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) i těžařské státy stojící mimo toto uskupení.

Šestiměsíční dohoda vstupuje v platnost v lednu. Členské země OPEC podle ní sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Nečlenské země v čele s Ruskem pak mají produkci omezit o 558 tisíc barelů denně. Samotné Rusko slíbilo snížení produkce o 300 tisíc barelů denně.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Díky dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Desítky amerických těžařů ropy a plynu zkrachovaly
Podívejte se, jak se vyrábí ty nejmenší škodovky. Jde o světové unikáty
Strážnické brambůrky: od bufetu v letním kině po továrnu za čtvrt miliardy
V Rusku pořádají skutečné Hunger Games. Drsná hra slibuje i vraždy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!