Světový akciový trh letos zažil největší propad za deset let | E15.cz

Světový akciový trh letos zažil největší propad za deset let

Čínská burza
Čínská burza
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Světový akciový trh letos zažil největší výprodeje od finanční krize. Globální index FTSE All World ztratil 12 procent, což je nejhorší roční výsledek od roku 2008, píše list Financial Times.

V uplynulém roce trh poznamenaly zejména obavy ze zpomalování světové ekonomiky, zpřísňování měnové politiky, jakož i série oproti očekávání slabších výsledků firemního sektoru ve Spojených státech. V neposlední řadě se na obchodování podepsalo geopolitické napětí, především eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.

Úděsný rok nicméně končí v lehce nadějnějším tónu poté, co prezident USA Donald Trump ohlásil "velký pokrok" v obchodních jednáních s Čínou a co byl urovnán spor Itálie a EU ohledně italského rozpočtu.

Pondělní obchodování je nevýrazné a řada trhů je zavřená nebo končí dřív, avšak akciové indexy stoupají. Index STOXX 600 zpevnil o 0,5 procenta, francouzský CAC 40 o 1,1 procenta a španělský IBEX o 0,5 procenta. Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng stoupl o 1,3 procenta. Britský FTSE 100 stáhla dolů slabší libra, i tak ale ztratil jen 0,09 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah