Trhy oslabují. Kvůli demisi nizozemské vlády a volbám ve Francii

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Na akciových trzích v Evropě zavládl strach. Nestabilní situace ve Francii a Nizozemí může způsobit výrazný propad ceny akcií.

Trhy reagovaly na nabídku rezignace nizozemské vlády premiéra Marka Rutteho propadem a vrátily se do červených čísel. Investoři se obávají, že plánovaná úsporná opatření v Nizozemsku zkolabují.

Panevropský index FTSEurofirst 300 podle předběžného závěru odepsal 2,4 procenta a uzavřel na hodnotě 1021,08 bodu. Dostal se tak nejníže za poslední zhruba tři měsíce. Investoři se zbavovali především bank, které drží velkou část dluhopisů vydaných vládami zemí eurozóny.

Na trhu dluhopisů se ty nizozemské rovněž dostaly pod tlak. U desetiletých došlo ke zvýšení úrokových výnosů z 2.3 procenta na 2,4 procenta.

Obavy na trzích vyvolává i Francie. „Pokud socialista Francois Hollande vyhraje ve druhém kole, nedůvěra v euro a evropské trhy bude dále růst růst,“ řekl pro server Weltonline tržní analytik Roger Peeters. Hollande oznámil během volební kampaně, mimo jiné, že nesouhlasí s Evropskou fiskální smlouvu.