Voňavá investice. Trh s konopím se otevírá, v Evropě má potenciál až 45 miliard eur

Konopí

Konopí Zdroj: Shutterstock

Ti, kdo nakoupili a prodali ve správný čas, se v minulosti mohli těšit z pohádkových výnosů, jiní prodělali. To se týká také investic do konopí, pro které je typická vysoká volatilita a rizikovost. 

Představte si, že jste v roce 2015 nakoupili akcie společnosti Aurora Cannabis za tisíc dolarů. O tři roky později, v den kanadské legalizace, by hodnota vašich akcií vzrostla na neuvěřitelný 35násobek. Snové výnosy se v průběhu dalších let zase rozplynuly a dnes jedna z největších firem z tohoto odvětví ztrácí přes 99 procent ze svých maxim.

Co očekávat od budoucího vývoje? Bude se trend poklesu dále prohlubovat, nebo se trh konečně dočká vyšší stability?

„Celkově vzato vnímám investování do tohoto typu akcií jako určitou mánii, která skončila. Investiční teze, v podobě legalizace konopí, byla pro retailové investory na první pohled jednoduše uchopitelná. Nicméně realita a cesta jednotlivých společností ke smysluplné ziskovosti je o poznání komplexnější a trvá déle, než se předpokládalo,“ říká manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Příležitosti na dohled

Pro trh s konopím došlo v poslední době k několika stěžejním událostem. Jednou z nich byla legislativní proměna marihuany v USA na relativně bezpečnou látku, doprovázená prohlášením viceprezidentky Kamaly Harrisové, která uvedla, že se marihuanu chystá dekriminalizovat. Na americkém trhu je už přitom konopí aktuálně legální ve čtyřiceti státech pro léčebné a ve 24 státech pro rekreační účely.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!