Výrobce smartphonů Xiaomi prý připravuje primární emisi akcií | E15.cz

Výrobce smartphonů Xiaomi prý připravuje primární emisi akcií

Xiaomi
Xiaomi
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: DAYJOY via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínský výrobce chytrých mobilních telefonů Xiaomi jedná s bankami o možné primární emisi akcií (IPO). Podle zdrojů Reuters by mohlo jít o největší technologickou primární emisi akcií v příštím roce.

Jeden ze zdrojů uvedl, že firma Xiaomi měla na konci června hodnotu kolem 55 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun). Další zdroje nicméně upozorňují, že vzhledem k předpokládaným ziskům by hodnota podniku měla být mnohem vyšší. Jeden z nich nevylučuje ani hodnotu kolem 100 miliard dolarů. Společnost Xiaomi se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Zakladatel podniku Lej Ťün dříve tvrdil, že veřejné obchodování s akciemi Xiaomi nezačne dříve než v roce 2025. Vývoj na finančních trzích a slibné finanční výsledky podniku však podle zdrojů plány na primární emisi akcií uspíšily.

Xiaomi je podle údajů výzkumné skupiny Gartner pátým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Firma ve třetím čtvrtletí zvýšila prodej meziročně o 80 procent na 26,85 milionu přístrojů. Její tržní podíl tak stoupl na sedm procent ze čtyř procent před rokem, uvedla skupina Gartner.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah