Vysoké odměny šéfa Rolls-Royce naštvaly největšího investora | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vysoké odměny šéfa Rolls-Royce naštvaly největšího investora

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

K potížím výrobce leteckých motorů Rolls-Royce způsobeným řadou chyb jeho inženýrů se přidává další lapálie. Tentokrát se ale týká investorů těžko stravujících prudce rostoucí výdělek šéfa britské firmy kontrastující s jeho špatnými výsledky. Největší akcionář, investiční společnost ValueAct, začal snižovat svůj podíl.

Rolls-Royce nemá právě nejlepší období. Kvůli nespolehlivosti motorů Trent 1000, které pohání Boeing 787 Dreamliner a svými výpadky způsobují bolení hlavy šéfům nejedné letecké společnosti, se hospodaření firmy loni propadlo do ztráty.

Kvůli opožděnému vývoji pohonných jednotek Rolls-Royce musel Airbus odložit vstup svého letounu A330neo na trh. A motory Trent 900 pro obří Airbus A380 během více než dekády trvající sériové výroby a dalšího vývoje nikdy nedosáhly parametrů, které Rolls-Royce sliboval.

Ani do budoucna situace firmy nevypadá růžově. I ve světle stále nedořešených problémů z minulosti totiž společnost nedávno vycouvala ze soutěže na dodávky motorů pro připravovaný letoun Boeingu na střední tratě.

Bankéři se probudili do brutální reality. Hypoteční trh zažívá masakr

V této situaci společnost oznámila, že její generální ředitel Warren East loni vydělal 3,94 milionu liber (118 milionů korun), meziročně o 70 procent více. Kromě základní mzdy ve výši necelého milionu liber získal pravidelný bonus dosahující 107 procent výdělku. Poprvé také získal výplatu výnosů z dlouhodobého motivačního programu pro management firmy ve výši 1,73 milionu liber.

Rolls-Royce vysoké odměny pro svého šéfa hájí. „Warrenův pravidelný bonus meziročně klesl a odráží tak nesplnění cíle dodávek v závěru roku 2018,“ uvedl mluvčí firmy v tiskové zprávě. Investoři z ValueAct ale tento názor zjevně nesdílí. Společnost krátce po oznámení výše Eastových odměn oznámila, že snížila svůj akciový podíl v Rolls-Royce z 10,94 na 9,48 procenta.

Akciím Rolls-Royce nevěří ani banka JPMorgan Chase. Ta ve své pravidelné zprávě investorům doporučila, aby snížili počet akcií firmy ve svém držení a předpověděla, že Rolls-Royce čeká na burze v dlouhodobém horizontu propad o více než 27 procent.

Výhoda, která se brzy proměnila v prokletí. Airbus A380 zničila jeho velikost
Zkrachoval největší český e-shop s kuchyňským vybavením
Poláci diktují světu, jak se mají vyrábět zdravé potraviny, tvrdí prezident Duda
Dubaj už není jen pro bohatou klientelu, říká český hoteliér Jan Hanák

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!