Dubaj už není jen pro bohatou klientelu, říká český hoteliér Jan Hanák

Jan Hanák

Jan Hanák Zdroj: Radisson Blu

Radisson Blu Deira Creek
Radisson Blu Deira Creek
Radisson Blu Deira Creek
4
Fotogalerie

Celý život pracuje pro jednu společnost, vypracoval se od portýra až na manažera luxusního hotelu. Zkušenosti získával kromě Česka v Británii a v Rusku, teď řídí pětihvězdičkový hotel v Dubaji. „Emirát se dlouhodobě snaží zbavit závislosti na ropě a daří se. Turistika už tvoří dvacet procent HDP,“ popisuje Jan Hanák, český generální manažer hotelu Radisson Blu Deira Creek, který byl vůbec prvním pětihvězdičkovým hotelem v Dubaji.

Když porovnáte zkušenosti ze zemí, kde jste působil, čím vás podnikání v emirátech překvapilo?

Překvapila mě relativně vysoká míra byrokracie, ale na druhou stranu pravidla jsou jasně daná, a proto vše funguje. Vysoká je míra digitalizace, spoustu úkonů uděláte on-line, což je super. Pro srovnání: nejjednodušší bylo podnikání ve Velké Británii, naproti tomu Rusko je občas velmi problematické.

Svůj profesní život jste spojil s jednou společností, z čeho plyne vaše věrnost?

Asi to máme v rodině. Můj táta pracoval, a vlastně pořád ještě pracuje pro jednu firmu. Od svého vyučení až do důchodu. Já jsem začínal na jedné z nejnižších pozic v hotelu – jako portýr, během studia na vysoké škole. Naše společnost je velmi inovativní, co se týče různých konceptů a také přístupem k zaměstnancům. Už od nejnižších pozic máte vysokou míru volnosti v tom, co můžete jako zaměstnanec udělat, aby byl host vždy spokojený. Vypracoval jsem se na manažerské pozice a začal cestovat. Samozřejmě když změníte hotel nebo zemi působení, vše je vždy trošku jiné. Poznáváte nové lidi, novou kulturu, každý hotel nebo hotely, které jsem měl na starosti, měly jinou obchodní strategii, fungují na jiném trhu a tým má svá specifika.

Úkolem každého ředitele je pokud možno hotel ještě více vylepšit a to mě vždy motivovalo a zajímalo. Také jsem měl určitě velké štěstí na lidi kolem sebe, a hlavně nad sebou, protože podporovali můj osobní rozvoj.

Překvapí vás po těch letech v různých hotelech něco?

Pracujeme s lidmi, takže nějaká překvápka jsou pořád. Postupem let se ale naučíte nebrat si věci osobně a snažit se vše řešit s nadhledem. I když se spousta věcí neustále mění, všechno je mnohem rychlejší, díky různým cestovním portálům i průhlednější, hotelový byznys je a bude o práci s lidmi. Pro mě ve větší míře se zaměstnanci o tom, jak poskytnout nejlepší servis a zážitky klientům.

Jak moc je život rodiny v Dubaji jiný než v těch předchozích destinacích?

Asi největší změnou je dojíždění. Dubaj je dělaná pro auta, takže všude se jezdí. Pak samozřejmě jiné klima a velmi horké léto. Pro nás ale bylo stěhování lehčí v tom, že jsme se tam přesouvali z Ruska. Takže mnoho věcí je tu pro nás jednodušších a lepších – školy, zdravotní péče, nabídka potravin, služby a podobně. Zároveň jsme už zvyklí na život v zahraničí, protože s manželkou jsme odjeli z Česka již v roce 2005. Původně jsme si říkali, že „dáme“ dva roky v Londýně na zkušenou, ale pak to vše vycházelo a zatím jsme se domů nevrátili. S dětmi a ženou nám nejvíce chybí nejbližší rodina, babičky a dědové. Dubaj je přece jenom skoro šest hodin letu, tak není tak jednoduché si zaletět domů na víkend.

Když se podíváte na Dubaj a český byznys tam, prosazuje se snadno?

V Dubaji je poměrně silná komunita Čechů, pokud jde o byznys. Funguje zde Czech Business Council a potkal jsem tady docela dost výjimečných lidí. Mnoho z nich na vysokých manažerských pozicích. Samozřejmě jsou tu zastoupena tradiční česká odvětví, například firmy podnikající ve sklářství, ale i lékaři, zastoupen je pekárenský průmysl či šrotování aut.

Každoročně roste i počet Čechů, kteří emirát navštíví. Loni to bylo už téměř 80 tisíc lidí, kde vidíte důvody?

Dostupnost Dubaje je jiná než před několika lety. Teď existují v sezoně čtyři lety z Česka každý den a samozřejmě je možné letět i do okolních emirátů. Zároveň jsou ceny ubytování mnohem přijatelnější. Kromě tolerance k cizincům je zde možné obdivovat supermoderní architekturu i historický arabský svět. Užít si k tomu moře, safari v poušti, zábavní parky, zajímavou kulturu všeho druhu. Nepřeberné jsou možnosti nakupování. V kryté hale si můžete zalyžovat, jinde hrát golf či věnovat se jinému sportu. Je zde vše, co turisté potřebují.

Mají čeští návštěvníci nějaká specifická přání?

Mě vždy potěší, když u nás v hotelu bydlí návštěvníci z České republiky. Jsou velmi milí hosté. Možná v tom nejsem objektivní, ale opravdu jsem ještě neřešil žádný výjimečný požadavek nebo nějaký větší problém s nimi.

Kromě Čechů ale Dubaj loni navštívilo 17 milionů cizinců. Patří mezi deset turisty nejnavštěvovanějších míst světa. Má ještě vůbec kapacity přijímat další lidi?

Určitě, spíše existuje lehký nadbytek kapacit. Již nyní je v Dubaji přibližně 110 tisíc hotelových pokojů a během dalších dvou let se bude otevírat zhruba dalších 20 tisíc. Dubaj si stále udržuje vysokou obsazenost kapacit, ale s tím, jak přibývají nové a nové hotely, je to pro nás hoteliéry složitější z hlediska průměrné ceny za pokoj. Pro návštěvníky je to na druhou stranu velmi pozitivní. Emirát již zdaleka není destinace jen pro bohatou klientelu.

Každý měsíc tu vznikne přibližně sto nových restaurací a kaváren, přibývají různé kulturní či zábavné atrakce. Jak výrazně turistika přispívá k rozvoji?

Dubaj se dlouhodobě snaží zbavit závislosti na ropě a daří se jí to velmi dobře. Jednou z podstatných oblastí rozvoje ekonomiky je právě turistika, která už vytváří 20 procent místního HDP. Navíc to je otevřené město, které nabízí turistům vše. Od nakupování přes zábavní parky až po moře a kulturní vyžití.

Jak na rychlé změny reaguje váš hotel?

Abychom si udrželi loajální klienty a dlouhodobě byli úspěšní, je základem vysoká spokojenost hostů s kvalitou hotelu a s co nejlepším servisem. Loni jsme dokončili kompletní rekonstrukci pokojů a konferenčních prostor. Náš hotel je také hodně specifický tím, že velká část podnikání je v restauračním a cateringovém byznysu. Máme celkem 16 restaurací, kaváren a barů a také poskytujeme catering pro privátní i byznys klientelu.

Konkurence v Dubaji je obrovská, proto naše nabídka musí být vždy na vysoké úrovni, co se týče kvality jídla, prezentace i servisu. Zároveň musíme naše restaurace neustále rozvíjet a přizpůsobovat trendům a požadavkům doby a klientů, jinak se v tak vysoce konkurenčním prostředí nedá uspět.

Liší se váš hotel ve srovnání s konkurencí, která v Dubaji panuje?

Je součástí dubajské historie. Otevíral se už v roce 1975 jako vůbec první pětihvězdičkový hotel v Dubaji. Proto je na lokálním trhu velmi známou značkou. Má hezkou polohu na břehu zátoky v Deiře, což je historická část města. Je zde výborné spojení metrem nebo taxíkem do „nové Dubaje“, nachází se také nedaleko trhu zlata a koření. Hotel má výjimečného ducha v porovnání s jinými novými hotely. Unikátní je samozřejmě množství našich restauračních zařízení, ale i fakt, že hotel i naše restaurace jsou velmi oblíbené mezi místními obyvateli včetně královské rodiny.

Pomůže byznysu pořádání světové výstavy Expo 2020? Ten rok se očekává v Dubaji až 20 milionů turistů.

Expo určitě pomůže zvyšovat obsazenost i ceny hotelů. Je to také výjimečná příležitost pro Dubaj, jak se ukázat světu v tom nejlepším světle. Přípravy jsou ohromné. Otevírá se spousta nových hotelů, ale staví se i nová linka metra a celý areál pro tuto světovou událost vzniká na zelené louce. V našem prostředí, přesněji řečeno, v poušti.

Potřebuje Dubaj vůbec ještě něco vybudovat, aby si udržela výsadní postavení v byznysu a cestovním ruchu?

Infrastruktura je v Dubaji na velmi vysoké úrovni, všechno funguje skvěle a turisté z celého světa jsou opravdu vítáni. Co je ale pro Dubaj velmi důležité, je udržet si dostupnost i konkurenceschopnost a zajistit, aby se turisté vraceli pro nové zážitky. Předpokládám, že dlouhodobě se trh bude proto otevírat i nízkonákladovým leteckým společnostem.

Infrastruktura je v Dubaji na velmi vysoké úrovni, všechno funguje skvěle a turisté z celého světa jsou opravdu vítáni. Co je ale pro Dubaj velmi důležité, je udržet si dostupnost i konkurenceschopnost a zajistit, aby se turisté vraceli pro nové zážitky. Předpokládám, že dlouhodobě se trh bude proto otevírat i nízkonákladovým leteckým společnostem.

Obecně patří Spojené arabské emiráty mezi vůbec nejbezpečnější země světa, přestože se nacházejí v mimořádně bouřlivém regionu, kde panuje napětí a probíhají války. Čemu to připisujete?

V Dubaji je vysoká životní úroveň a občané emirátu se mají velmi dobře. Není důvod k neklidu kvůli ekonomickým problémům. Zároveň většinu obyvatel dnes tvoří cizinci. Lidé sem přicházejí, aby si především užili kvalitu života a vydělali peníze, protože často pomocí těchto peněz podporují rodiny ve své rodné zemi. Dubaj je tolerantní vůči různým náboženstvím a všem rasám, ale jakmile nerespektujete místní pravidla, tedy když spácháte kriminální čin, tresty jsou vysoké a provinilec je vyhoštěn ze země. To vše dohromady pomáhá udržovat bezpečnost na vysoké úrovni. Některé studie dokonce tvrdí, že samotná Dubaj patří mezi 15 nejbezpečnějších měst světa.

Autor je spolupracovníkem redakce

Jan Hanák (42)
Od začátku své profesionální kariéry pracuje v mezinárodním hotelovém řetězci Radisson Hotel Group. Začínal v roce 1998 při studiu Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity jako portýr v hotelu Radisson SAS Alcron v Praze. Postupně se vypracoval do vysokých manažerských pozic, na kterých pro svoji společnost pracoval také v Londýně, Belfastu, Petrohradě a v Moskvě. Od srpna 2018 působí v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Absolvoval také speciální kurzy na americké Cornell University. Hovoří česky, anglicky, rusky a německy. Je ženatý, má dvě děti a jeho koníčky jsou cestování, běh, vaření a aktivity s rodinou.