Česká ekonomika dál oživuje. HDP meziročně stoupl o 2,3 procenta | E15.cz

Česká ekonomika dál oživuje. HDP meziročně stoupl o 2,3 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské ekonomice se stále daří. Ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 0,3 procenta, meziročně je hrubý domácí produkt vyšší o 2,3 procenta. Ekonomiku podporuje v růstu zpracovatelský průmysl i nízká inflace, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Čísla jsou nicméně mírně za očekáváním, analytici byli v odhadech optimističtější.

Za aktuálním ekonomickým úspěchem stojí opět zpracovatelský průmysl. Výrazně se dařilo výrobě chemických látek a chemických přípravků a také elektrotechnickému průmyslu. Ekonomice tradičně pomáhá také automobilový průmysl, a to díky obnovenému růstu evropského trhu a novým modelovým řadám tuzemských automobilek, jak doplnil analytik Petr Dufek z ČSOB.

„Všechny tyto obory silně přispívaly k růstu ekonomiky a zlepšení situace. Ukazují to i indikátory důvěry v ekonomiku, které jsou pozitivní a dávají naději na dobré vyhlídky. Tomu odpovídá také snižující se nezaměstnanost. Firmám rostou zakázky a tak jsou ochotné více nabírat,“ tvrdí Michal Kozub z Home Creditu.

Dalším z klíčových důvodů růstu HDP je také spotřební apetit domácností. „Rostoucí dynamice jejich nákupů nahrává velmi nízká inflace, která zvyšuje reálný objem finančních prostředků domácností k útratě,“ uvedl například hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Pokud se nějakému oboru nedařilo, jde o finanční zprostředkování. Zde hrubá přidaná hodnota dál klesala, uvedl ČSÚ. Tuzemským bankám se nedaří zastavit pokles zisků.

Kozub: Udržet tempo bude těžké

Česko i nadále patří mezi meziročně nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU. „Tempo růstu je nicméně proti odhadům mírným zklamáním a vypovídá o tom, že česká ekonomika nezůstala imunní vůči známkám slabosti u našich obchodních partnerů,“ tvrdí analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Poslední čtvrtletí bude náročnější udržet takové tempo růstu, jak upozorňuje Kozub. „Srovnávací základna z loňského roku výrazně vzroste. V prvních třech čtvrtletích loňského roku totiž ekonomika klesala, na konci roku ale výrazně zabrala a přehoupla se do růstu. Přesto vyhlídky jsou pozitivní, a pokud nepřijde negativní vliv ze zahraničí, měla by ekonomika růst i v roce 2015,“ vysvětluje Kozub.

Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla mezičtvrtletně po revizi o 0,3 procenta a meziročně o 2,5 procenta.

Německo hlásí slabý růst

Čísla o vývoji ekonomik dnes zveřejňují i další země. V Německu, které je pro ČR největším obchodním partnerem, se HDP podle spolkového statistického úřadu za tři měsíce do září zvýšil podle prvních odhadů o 0,1 procenta. Francouzská ekonomika stoupla ve 3. čtvrtletí o 0,3 procenta proti předešlému kvartálu a ekonomika Slovenska ve 3. čtvrtletí stoupla o 0,6 procenta proti předešlému kvartálu, kdy rostla stejným tempem.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah