Česká ekonomika nepřekvapila. Mezičtvrtletně stagnovala

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Martin Siebert, Euro

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala tak, jak byl původní odhad. Meziročně se vyvíjela lépe, podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt vzrostl o 2,7 procenta. "Celkový výkon tuzemské ekonomiky se ve 2. čtvrtletí v mezičtvrtlením srovnání nezměnil. Beze změny jsou i výdaje na konečnou spotřebu," uvedli dnes statistici.

Zpřesněná data podle hlavní ekonomky České bankovní asociace (ČBA) Evy Zamrazilové potvrdila mírně optimističtější obrázek, než jaký naznačoval předběžný odhad. „Dnešní data v zásadě potvrdila původní tržní odhady a zmírnila tak skepsi vyvolanou předběžným odhadem. Zveřejněná data rovněž potvrdila obrázek vyváženě ožívajícího hospodářství,“ uvedla. Za celý rok ČBA nadále očekává růst HDP kolem 2,5 procenta.

I podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky stále platí, že po uměle příliš vysokých růstech v předchozích dvou čtvrtletí nejde o negativní údaj. „Ve srovnání s prognózou ČNB je údaj jen o desetinku slabší, takže to nenaznačuje žádnou změnu pro měnovou politiku,“ uvedl.

„Pro ekonomiku je to v podstatě dobrý výsledek, a ani stagnace mezi čtvrtletími není příliš negativní,“ uvedl analytik Michal Kozub z Home Creditu. „Spotřeba domácností se nyní oživila a již není takovou brzdou ekonomiky, jako tomu bylo v předchozích letech. Meziročně vzrostla o 1,9 procent, a i když to není extrémně velká hodnota, tak svým objemem je významná,“ uvedl Kozub.

Ve třetím čtvrtletí se ekonomka podle Brožky vrátí k vysokému tempu růstu. „Podstatné ale bude to, jak se na české ekonomice projeví slábnoucí aktivita v eurozóně. Za celý rok 2014 i nadále čekáme růst ekonomiky o 2,6 procenta,“ dodal analytik Raiffeisenbank.

Vývoj HDP Česka za posledních deset let
tradingeconomics.com

Analytik: Horší jsou výsledky Německa

Horší než očekávaný výsledek vykázala také ekonomika Německa, hlavního obchodního partnera Česka. Tamní hospodářství ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně kleslo o 0,2 procenta.

„Větší pokles německé ekonomiky a stagnace francouzské je pro Česko horší zprávou, než samotná stagnace české ekonomiky ve druhém čtvrtletí,“ uvedl analytik Brožka.

Podstatné tak bude podle analytika ČSOB Petra Dufka, jak se v dalších měsících podaří českému hospodářství vypořádat s německým zpomalením, respektive zda německý útlum nebude trvalejší.

V prvním čtvrtletí český HDP vzrostl meziročně o 2,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Za celý rok by měl ekonomika podle odhadů stoupnout o více než 2,5 procenta.

Dominantní roli přebírá domácí poptávka

Otěže růstu ekonomiky tak podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka převzala domácí poptávka a zahraniční obchod naopak začal ekonomiku brzdit. „Prognóza růstu HDP pro celý letošní rok prozatím ukazuje na 2,8 procenta. Nicméně začíná se zvyšovat počet rizik, která by mohly vést k pomalejšímu růstu. Jde zejména o sérii negativních ekonomických údajů z Německa a dalších zemí eurozóny. Velkou neznámou je situace na Ukrajině,“ uvedl.

Poslední revize HDP za druhé čtvrtletí se uskuteční 1. října. „Říjnová revize bude i mimořádná, jelikož dojde k přechodu na metodiku ESA 2010, která určitě zvýší úroveň HDP díky vyšším výdajům na výzkum a vývoj, kapitalizaci výdajů na drobný majetek a dalším změnám,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.