České domácnosti víc utrácejí, ekonomika ve čtvrtletí zrychlila na 2,9 procenta | E15.cz

České domácnosti víc utrácejí, ekonomika ve čtvrtletí zrychlila na 2,9 procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 2,9 procenta po vzestupu o 1,9 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika v prvních třech měsících letoška zrychlila růst na 1,3 procenta z 0,4 procenta na konci loňska. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Analytici předpovídali méně výrazný růst.

K růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí přispěla podle ČSÚ hlavně zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností. "Podle předběžného odhadu rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb," uvedli statistici.

"Ukazuje se, že proti prognózám, se kterými jsme pracovali loni, ekonomika roste rychleji. Další dobrá zpráva je, že růst stojí na výrobě, exportu, ale i na domácí poptávce, což ukazuje na růst mezd. A další dobrou zprávou je i pokles nezaměstnanosti," komentoval dnešní výsledky premiér Bohuslav Sobotka

Silný hospodářský růst tlačí na další zaměstnávání lidí, komentoval čísla Viktor Zeisel z Komerční banky. Nedostatek pracovní síly a očekávaný růst mezd bude podle něj působit na spotřebitelské ceny, jejichž růst by měl zrychlovat. "Dnešní vyšší než trhy očekávaný růst tedy bude tlačit Českou národní banku k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, protože bude nutné rostoucí inflaci brzdit," doplnil.

Růst ekonomiky byl výraznější, než předpokládali analytici. Podle jejich odhadů ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila svůj růst na 2,3 procenta meziročně a 0,7 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Rychlý odhad HDP pouze nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Spolehlivějším ukazatelem vývoje tuzemského hospodářství bude až pozdější zpřesněný odhad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah