Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Česko má po Estonsku největší platové rozdíly mezi muži a ženami v Evropě

ČTK

Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži, rozdíl činí v průměru 16,3 procenta a týká se všech členských států osmadvacítky. Češky jsou na tom s platem nižším o 22,5 procenta až na Estonky nejhůře v Evropě. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 procenta menší mzdu než muži. 

Například mezi manažery představuje rozdíl v platech 28 procent. Muž manažer si za hodinu přijde na 31,96 eura (822 korun), zatímco jeho ženská kolegyně dosáhne pouze na 22,82 eura, uvádí ve své studii evropský statistický úřad Eurostat.

V EU tvoří ženy jen třetinu všech manažerů, v České republice je to dokonce pouze čtvrtina. Nejvíce žen manažerek najdeme v Lotyšsku, tam jich je 47 procent.

Nejmenší rozdíly mezi muži a ženami zaznamenala studie v hůře placených profesích jako je administrativa, služby a prodej. Zde vydělávají ženy pouze o osm procent méně než jejich mužští kolegové.

Za stejnou práci stejnou mzdu pro muže a ženy, nařídil Island státním i soukromým firmám

Studie ale nesrovnávala mzdy a platy žen a mužů na stejných pozicích, pouze hodinové mzdy mužů a žen v roce 2015. Rozdíly se tedy prý dají částečně vysvětlit "individuálními charakteristikami".

Mezi ně patří zkušenost, stupeň vzdělání a fakt, že muži častěji volí lépe placené sektory a profese. Rozdíly tedy souvisejí s kulturními, právními, sociálními a ekonomickými odlišnostmi, které dalece přesahují otázku "za stejnou práci stejný plat", uvádí studie.

Kromě platové nerovnosti si studie všímá i rozdílů v pracovních úvazcích mezi pohlavími. Téměř 32 procent Evropanek nepracuje na plný úvazek. V Nizozemsku jsou to dokonce tři ženy ze čtyř, ale jen jeden muž ze čtyř. V České republice pracuje na poloviční úvazek deset procent žen a 2,3 procenta mužů.

Liberální Silicon Valley? Google platově diskriminuje ženy

Celkem v České republice pracuje 79,3 procenta mužů a 64,4 procenta žen. Evropský průměr je u mužů i u žen nižší - 72 a 61 procent. Rozdíl v zaměstnanosti žen a mužů ve většině členských států stoupá s počtem narozených dětí.

V roce 2016 pracovalo 65 procent bezdětných žen a 73 procent bezdětných mužů, u jedinců s jedním dítětem už to bylo 71 procent žen a 85 procent mužů. Žen se třemi a více dětmi pracuje 55 procent, zatímco mužů 84 procent.

V roce 2016 bylo v Evropě bez práce 8,7 procenta žen a 8,4 procenta mužů. Ve 14 členských státech byla míra nezaměstnanosti vyšší u žen, ve 13 u mužů a v Maďarsku byla stejná pro obě pohlaví.

Růst reálných mezd zůstává v rámci EU neduživý. Zřejmě ještě zpomalí, uvádí studie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!