Růst reálných mezd zůstává v rámci EU neduživý. Zřejmě ještě zpomalí, uvádí studie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Růst reálných mezd zůstává v rámci EU neduživý. Zřejmě ještě zpomalí, uvádí studie

ČTK

Růst reálných mezd v Evropské unii je navzdory zlepšujícímu se stavu ekonomiky velmi slabý. V letošním roce by mohl zpomalit na pouhých 0,4 procenta z loňských 1,5 procenta. Vyplývá to ze studie, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila německá nadace Hans-Böckler-Stiftung. V České republice studie letos očekává zpomalení růstu reálných mezd na dvě procenta z loňských 3,2 procenta. Na Slovensku by měl růst naopak zrychlit na 2,5 procenta z 2,2 procenta.

S nejrychlejším růstem letos studie v rámci EU počítá v Rumunsku, kde by se reálné mzdy měly zvýšit o 8,3 procenta. Nejméně příznivá je prognóza pro Finsko, kde by se měly reálné mzdy snížit o 1,7 procenta. Pokles reálných mezd předpovídá studie rovněž v Belgii, Británii, Itálii a na Kypru.

K letošnímu zpomalení růstu reálných mezd v EU by měla přispět vyšší inflace, za kterou stojí dražší energie a potraviny. Podle studie je v evropských zemích zapotřebí mnohem výraznější zvyšování mezd, které by podpořilo domácí poptávku a hospodářský růst.

Studie rovněž upozorňuje, že v řadě členských zemí EU se reálné mzdy stále nacházejí na nižší úrovni než v roce 2009, kdy začala dluhová krize v eurozóně. Poukazuje zejména na Řecko, kde se reálné mzdy v letech 2010 až 2017 propadly o téměř 23 procent. V ČR se podle studie reálné mzdy v tomto období zvýšily o 9,5 procenta a na Slovensku o 13,4 procenta.

KLDR a Spojené státy balancují na hraně konfliktu velkého rozsahu, prohlásil Putin
Sdílená ekonomika se v Česku rozmáhá. Lidé si pronajímají elektroniku, grily či drony

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!