Česko zůstává v recesi, HDP klesl potřetí v řadě | E15.cz

Česko zůstává v recesi, HDP klesl potřetí v řadě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK, bru

Tuzemský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně klesl o 0,2 procenta. Česká ekonomika tak zůstává v recesi. Ta nastává, pokud ekonomika mezičtvrtletně klesne dvě čtvrtletí po sobě, tuzemský HDP vykázal třetí pokles. Meziročně HDP klesl o procento.

„Výkonnost ekonomiky se snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok,“ uvedl Český statistický úřad.

Na poklesu HDP se podepsal také nižší výběr daní, dodali statistici. „Všichni šetří, kde to jen jde. Největší problém je v domácí poptávce. Tu politici udusili zvýšením daní počátkem roku a poptávka se z toho dosud nezmátořila. Výdaje domácností ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se snížily o 3,3 procenta,“ uvedl ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Pozitivní zprávou naopak je růst investic do české ekonomiky, které mezičtvrtletně posílily o 8,4 procenta.

Z jednotlivých odvětví se nejlépe dařilo zpracovatelskému průmyslu, jím vytvořená hrubá přidaná hodnota (HPH) rostl o 4,8 procenta. Naopak dlouhodobě slabé stavebnictví dále pokleslo, HPH spadla o 10 procent.

Vývoj HDP a HPH

Vývoj HDP a HPH Autor: CSU
Zdroj: ČSÚ

Statistici dnes také upřesnili pokles HDP za letošní první čtvrtletí. V meziročním srovnání z 0,7 procenta na 0,5 procenta a mezičtvrtletně z 0,8 procenta na 0,6 procenta. V úhrnu za první pololetí HDP meziročně klesl o 0,8 procenta.

Analytici kvůli poklesu HDP revidovali své celoroční odhady. „Skepse do dalších měsíců přetrvává. Pro letošní rok odhadujeme, že se hrubý domácí produkt sníží meziročně o 1,1 procenta,“ uvedl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko. Pikora je optimističtější, celoroční pokles odhaduje na 0,7 až 0,8 procenta. „V roce 2013 bychom se měli pohybovat kolem nuly,“ uzavřel.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.