Český endoskop s AI boduje ve světě, pod svá křídla ho vzala prestižní Mayo Clinic

Lukáš Loun

Lukáš Loun Zdroj: e15 Michael

Docela banální vyšetření zraněného kotníku nasměrovalo Lukáše Louna k touze usnadnit práci lékařům. Úspěch, kterého nakonec se svým startupem MAIA Labs dosáhl, zpečetila nejprestižnější světová klinika Mayo Clinic, když projekt endoskopu s umělou inteligenci vzala pod křídla svého akcelerátoru. Lukáš Loun pro e15 magazín popisuje cestu, která začala u dětských hraček a vyvrcholila právě u projektu pomáhajícím v prevenci rakoviny.

Od mala jsem se zajímal o technologie a nejlepší hračky byly ty, které se daly rozdělat, přestavět a kombinovat s dalšími. Velmistr jsem byl na lanovky vyrobené z krabic a Merkuru, které měly osvětlení a poslední modely i gyroskop v podobě roztočené káči, která vyrovnávala houpání.

Coby školák na základní škole, jsem se pomalu mohl živit jako profesionální ladič televizí, kdy si mě prarodiče a pak i jejich známí volali na naladění nových kanálů, nehledě na značku TV jsem si vždy i bez návodu hravě poradil a přilepšil si významně na kapesném.

Absolutní fascinace přišla s příchodem internetu a mými prvními úvahami o vlastním podnikání. Na brněnském VUT jsme s kamarádem chtěli založit firmu na ppc (pay per click)  marketing na internetu. Nakonec jsem ale dal přednost nabídce od technologického gigantu ABB. Začal jsem služebně cestovat po světě a postupně se vypracoval až na ředitele obchodu s maticovou zodpovědností za desítky zahraničních trhů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!