Český export se v červenci vyšplhal na letošní rekord | E15.cz

Český export se v červenci vyšplhal na letošní rekord

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští exportéři zažili mimořádně úspěšný měsíc. Na letošní rekord se vyšplhalo meziroční tempo růstu exportu, meziroční přírůstek přebytku obchodu se letošnímu rekordu přiblížil.

Zahraniční obchod skončil v červenci přebytkem 11,5 miliardy korun. Meziročně to bylo o 6,6 miliardy korun více. Vývoz tuzemských firem se meziročně zvýšil o 18,3 procenta a dovoz o 15,7 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Václava Franče přitom přebytek obchodní bilance v létě obvykle klesá. „Na tuto roční dobu se jedná o velmi slušný výsledek,“ uvedl Franče.

„Zvýšení exportu má na svědomí téměř výhradně skupina strojů a dopravních prostředků a v rámci ní vývoz aut. Česká ekonomika těží ze solidní poptávky po autech v Evropě,“ myslí si i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Přestože pozitivní bilance je podle něj příslibem růstu české ekonomiky v dalších měsících, čísla mohou negativně ovlivnit posuny celozávodních dovolených u automobilek a jejich dodavatelů. Objem nových zakázek pak mohou negativně ovlivnit sankce vůči Rusku, míní Sobíšek.

Zatímco zahraniční obchod se státy EU skončil přebytkem 46 miliard korun a byl tak meziročně o 12,5 miliardy vyšší, schodek obchodu ze zeměmi mimo unii prohloubil o 5,6 miliardy na 33,4 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu


Od ledna do července dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 114,8 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o 30,2 miliardy. Od začátku roku stoupl export meziročně o 15,4 procenta a dovoz o 14,3 procenta.

Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky a sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty. Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu naopak vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda jde o obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.