Český zahraniční obchod zvýšil přebytek na 19 miliard, pomohl vývoz do EU | E15.cz

Český zahraniční obchod zvýšil přebytek na 19 miliard, pomohl vývoz do EU

Kontejnery na kamiony nebo vlaky nakládá vozítko zvané "Kalmár".
Kontejnery na kamiony nebo vlaky nakládá vozítko zvané "Kalmár".
• 
ZDROJ: Petr Horky

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po květnovém výpadku se zahraniční obchod Česka opět vrátil k vysokým přebytkům, v červnu na 19,1 miliard korun, což znamená meziroční zvýšení o víc než čtyři miliardy. Na výsledek měl pozitivní vliv zejména vysoce přebytkový obchod se státy Evropské unie, naopak schodek se zeměmi mimo osmadvacítku se dál prohloubil, vyplynulo z předběžných údajů statistiků.

Vývoz opět rostl dvouciferným tempem, meziročně se zvýšil o 12,9 procenta. Dovoz stoupl o 11,9 procenta. „Daří se vyvážet především osobní automobily, které představují nejsilnější průmyslový obor v ČR, a to jak z pohledu tržeb, tak i přidané hodnoty,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.

Vzhledem k meziročně slabší koruně jsou podle Dufka samozřejmě tempa exportu i importu mírně nadhodnocená. „I po zohlednění tohoto vlivu jsou však výsledky na obou stranách českého obchodu velmi solidní,“ dodal analytik ČSOB.

Vývoj českého exportu za poslední rok:
tradingeconomics.com

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské je ze statistiky je patrné, že nahoru se zvedá hlavně poptávka v Evropě. „Nové sankce proti Rusku budou mít sice nepříjemný dopad na postižené sektory, především vojenský a letecký, ale rostoucí přebytek české obchodní bilance to neohrozí,“ vysvětlila Horská.

Podle ČSÚ přebytek se státy Evropské unie meziročně stoupl o 11,5 miliardy na víc než 53 miliard korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil na 33,1 mld. Kč.

„Celkovou bilanci příznivě ovlivnilo především meziroční snížení deficitu bilance minerálních paliv o 1,7 miliardy a vzestup aktiva bilance průmyslového spotřebního zboží o 0,9 miliardy a strojů a dopravních prostředků o 0,7 miliardy,“ uvedli statistici. Naopak nepříznivě na celkovou bilanci působilo prohloubení deficitu u chemických výrobků.

Čeká se rekordní přebytek

„Výsledek obchodu je v souladu s našimi optimistickými předpoklady. Dvouciferný růst exportu a za ním zaostávající dovoz zrcadlí výbornou kondici českého průmyslu na jedné straně a rostoucí zahraniční poptávku na straně druhé,“ konstatoval Petr Dufek.

Experti očekávají pokračování růstu. „Letos počítáme s dalším rekordním přebytkem v zahraničním obchodě v ČR,“ udedla Helena Horská. Situaci podobně vnímá i Petr Dufek: „Nezbývá nám než zopakovat, že zahraniční obchod v letošním roce opět přepíše svoje dosavadní rekordy a export bude jedním z nejdůležitějších faktorů ekonomického růstu ČR.“

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah