Číně a Hongkongu poprvé za téměř 30 let klesl úvěrový rating | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Číně a Hongkongu poprvé za téměř 30 let klesl úvěrový rating

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila úvěrová hodnocení Hongkongu jen pár hodin poté, co totéž učinila Číně. Svůj krok odůvodnila těsnými politickými, hospodářskými i finančními vazbami částečně autonomního území Hongkongu na pevninskou Čínu. Agentura snížila rating Číny i Hongkongu poprvé za téměř 30 let.

Moody's snížila rating závazků v domácí i zahraniční měně na Aa2 z dosavadního stupně Aa1. Ratingový výhled změnila ze stabilního na negativní, nicméně poznamenala, že rizika ovlivňující rating jsou vyvážená.

Změna hodnocení Hongkongu nebyla žádným překvapením, když ve středu Moody's zhoršila úvěrová hodnocení Číny a naplnila tím své varování z loňského března. Svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu.

Úzké chodbičky, tajné místnosti a kriminalita. Jak se žilo v hongkongském Kowloon Walled City

Vláda Hongkongu s rozhodnutím agentury zásadně nesouhlasí a označila ho za mechanické. Ministr financí Paul Chan prohlásil, že Moody's přehlíží zdravé ekonomické základy, odolný bankovní sektor i silnou finanční pozici Hongkongu.

Peking převzal kontrolu nad městem od Británie v roce 1997, ale Hongkongu zůstal samostatný finanční systém a vlastní měna.

OBRAZEM: 10 měst s nejdražšími nemovitostmi na světě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!