Nejdražší nemovitosti na světě: Kde si nejvíce připlatíte? | E15.cz

OBRAZEM: 10 měst s nejdražšími nemovitostmi na světě

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Světové ekonomice se daří, ceny nemovitostí ve světových metropolích proto rostou. Kde jsou ale v tomto roce nejdražší nemovitosti na světě? 

Žebříček Numbeo.com nabízí poměrně detailní statistiky o cenách nemovitosti ve světě. Kromě samotné ceny nemovitosti v centru a mimo centrum za metr čtverečních také uvádí, kolik ročních mezd (bez dalších útrat) musí obyvatel daného města vynaložit k nákupu průměrné nemovitosti.

Nejvýhodněji se tak můžou nakoupit v americkém Clevlandu nebo Detroitu, kde přibližně stačí jen jedna roční mzda. 

Podívejte se na nejdražší světová města ve fotogalerii: 

U nás jsou ale nemovitosti podstatně dražší. Praha se podle žebříčku nachází na padesátem místě. Místní občan se svým průměrným čistým příjmem ve výši 25 000 korun šetří na nemovitost průměrně 14,6 let.

V Hongkongu jsou nemovitosti tak drahé, že chudší obyvatelé musí žít na velmi malém prostoru. Podívejte se: 

Odvrácená tvář Hongkongu, kde se žije v »rakvích«.

Ukazatel ceny nemovitosti vůči počtu ročních příjmu je tak srovnatelný například s evropským Stockholmem, Lisabonem, ale dalšími světovými exotickými městy - Limou, Teheránem nebo Ulábátarem. V Brně jsou sice nižší mzdy, ale také výrazně levnější nemovitosti, v tomto městě je tak potřeba si odložit "jen" 10,6 ročních mezd.

V některých světových metropolích však lidé musí šetřit i více než třikrát déle, aby si mohli dovolit koupi svůj byt. Jejich mzdy jsou přitom výrazně vyšší. 

Podívejte se na nejdražší města v následující fotogalerii: