Aerolinky British Airways propustí stovky pilotů | E15.cz

Aerolinky British Airways propustí stovky pilotů. Celkem přijde o práci asi 12 tisíc lidí

British Airways počítá i s rozsáhlým propouštěním pilotů
British Airways počítá i s rozsáhlým propouštěním pilotů
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. O dohodě mezi piloty a leteckou společností, která je součástí skupiny IAG, dnes informuje list The Sun.

Většina pilotů, kteří musejí odejít, měla za domovské letiště londýnský Gatwick. Ti, co půjdou na nucenou dovolenou, budou dostávat polovinu mzdy. Zbylým pilotům, kteří zůstávají ve službě, bude mzda zkrácena o 15 procent, píše The Sun, aniž uvedl zdroj svých informací.

Letecká společnost chce zrušit asi 12 tisíc pracovních míst, což je asi třicet procent pracovní síly. Za tento plán čelí kritice odborů i zákonodárců. Parlamentní dopravní výbor firmu obvinil, že koronavirové krize zneužívá, aby mohla propouštět, navzdory tomu, že vláda lidem na nucené dovolené na mzdu přispívá.

Generální ředitel IAG Willie Walsh na kritiku reagoval konstatováním, že "společnost British Airways bojuje o přežití". Co se týče letušek a stevardů, skupina IAG jim navrhla 80 procent mzdy výměnou za omezené propouštění, připomíná agentura Bloomberg.

Skupina IAG se podobně jako celé letecké odvětví potýká s dopady pandemie nemoci covid-19, která odvětví letecké dopravy paralyzovala. Očekává se, že aerolinky po celém světě letos přijdou o 84 miliard dolarů (dva biliony korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah