Američané investují do výroby baterií pro elektromobily na Slovensku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Američané investují do výroby baterií pro elektromobily na Slovensku

Američané investují do výroby baterií pro elektromobily na Slovensku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Slovenská skupina InoBat a americká energetická firma Wildcat Discovery Technologies postaví na Slovensku výrobní linku na automobilové baterie nákladem 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) s cílem pokrýt budoucí poptávku automobilek ve střední Evropě. Společnosti uvedly, že stavba linky o kapacitě 1500 baterií ročně by měla začít v prvním pololetí příštího roku. Se zahájením dodávek se počítá koncem roku 2021.

Podle dohody o spolupráci na vývoji a výrobě baterií pro elektromobily společnosti počítají s tím, že výrobní kapacita linky 100 MWh ročně může být výhledově zvýšena na 10 GWh. Počet vyrobených baterií by tak vzrostl na 150 tisíc.

„Patentovaná technologie společnosti Wildcat má potenciál vnést revoluci do sektoru výroby baterií pro elektromobily v Evropě,“ uvedl spoluzakladatel InoBatu Marián Boček. Strategická spolupráce s Wildcat Discovery Technologies, k jejímž zákazníkům patří například Apple, Samsung či BMW, slovenské firmě umožní vybudovat vertikálně integrovaný dodavatelský řetězec, od výzkumu a vývoje po výrobu, dodal.

Jak uvedl Dennik N, závod má být umístěn na západním Slovensku, blíže se partneři vyjádří za několik týdnů.

Elektromobily nepředstavují budoucnost, tvrdí novinář Martin Frei

Náklady na stavbu výrobní linky pokryjí partnerské firmy, ale počítá se také s úvěry. Aliance InoBatu a Wildcatu nyní jedná s Evropskou investiční bankou (EIB), která už několik podobných projektů podpořila.

Slovensko, které je největším světovým výrobcem automobilů v přepočtu na osobu, tak bude mít první linku na výrobu baterií pro elektromobily, upozornila agentura Reuters.

V Polsku už vybudoval výrobní základnu jihokorejský výrobce baterií LG Chem, zatímco SK Innovation má spustit výrobu v Maďarsku. Samsung SDI je v Maďarsku už vyrábí.

Výrobce baterek HE3DA má pět miliard na další investice
Nový typ průhledné baterie otevírá dveře k mobilům jako z futuristických filmů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!