HE3DA má pět miliard na další investice | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Výrobce baterek HE3DA má pět miliard na další investice

Michal Tomeš

Michal Tomeš

České baterie HE3DA ještě sice nevyjíždějí z robotizovaných linek továrny v Horní Suché, ale investoři projektu věří natolik, že už do něho vložili a ještě vloží stamiliony korun. Ukazují to informace z trhu, které deník E15 získal. Firma připravuje zvýšení základního jmění na více než pět miliard korun.

„Aktivně investory nevyhledáváme, ale stále registrujeme velký zájem,“ uvádí Milan Rýdl, prezident fondu Battery Unite, který pro bateriový projekt zajišťuje financování. Továrna by měla spustit produkci na konci letošního roku. Zájem je podle zástupců firmy tak velký, že by už teď bylo možné okamžitě financovat rozšíření výroby.

„Druhá etapa bude přesahovat zvýšení základního jmění na 5,5 miliardy korun, které už máme zajištěné,“ uvedl Radomír Prus ze společnosti Magna, která bude baterie HE3DA v Horní Suché vyrábět. Výstavba závodu a prvotní investice vyšly na 1,3 miliardy korun. Další miliardy umožní dosáhnout výroby baterií o celkové kapacitě 1,2 gigawatthodiny ročně.

General Atlantic pomůže z Kiwi udělat světovou firmu, říká investor Jiří Hlavenka

„Jsme si stoprocentně jistí, že rozšíření na cílovou kapacitu nastane velmi brzy, poptávka je přímo šílená,“ vysvětluje Rýdl. Čeští investoři jsou naopak k pětimiliardové částce skeptičtí. „Pokud by transakce skutečně dopadla úspěšně, bude to jeden z největších technologických projektů v Česku,“ říká například šéf fondu UP21 Vítek Šubert. Plány Magny jsou přitom ještě ambicióznější, na severu Moravy chce investovat až miliardu eur.

Prohlédněte si fotogalerii:

„Investice do výrobního závodu Magna oproti konvenčním závodům zahraničních firem vyrábějícím baterie s obdobnou kapacitou je více než dvojnásobná,“ říká Tomáš Kazda, který se věnuje vývoji bateriových systémů na VUT v Brně. To však Prus odmítá s tím, že kalkulace srovnatelných projektů se pohybují v teoretické rovině, mnohé z nich se zatím nezačaly stavět.

Další odborníci pochybují o samotné technologii baterií, která by podle jejího autora Jana Procházky měla způsobit převrat ve vývoji elektromobilů. Podrobné parametry baterií jsou totiž málo známé, což HE3DA ospravedlňuje obavami o krádež technologie. Firmě se však na jaře podařilo dokončit patentový proces. V následujících týdnech podle zástupců HE3DA získá německou certifikaci TÜV.

ČSSD zlomila vaz spolupráce s ANO. Strana potřebuje silného lídra, míní politolog Lebeda
Chceme v Evropské komisi zastávat významnější posty, říká Charanzová
Švihadlo za dvacet tisíc. Do kolekcí luxusních značek se dostávají i bizarní kousky
Leteckých nehod v Česku rychle přibývá. Šéf inspektorů: Malá letadla ohrožují ostatní provoz
Buen camino! Svatojakubská pouť je pro všechny, kteří si chtějí vyčistit hlavu
Začíná platit nový insolvenční zákon.  Čtěte, kdo se může zbavit dluhů
Stát přihrál exekutorům tisíce důchodců
Projekt obřího nosiče vesmírných raket Stratolaunch končí po jediném letu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!