Arriva se prosadila na dotovaných tratích, vystřídá České dráhy na lince z Roztok do Prahy | E15.cz

Arriva se prosadila na dotovaných tratích, vystřídá České dráhy na lince z Roztok do Prahy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Příměstskou železniční linku S41 ze středočeských Roztok do pražské Libně a Hostivaře bude od letošního 9. prosince nově provozovat společnost Arriva. Výběr společnosti ve čtvrtek schválili pražští radní. Dosud vlaky na lince provozovaly České dráhy, kterým v prosinci končí smlouva s hlavním městem.

„Naše závazná nabídka, kterou jsme předkládali městu prostřednictvím organizace ROPID, byla vyhodnocena jako nejvýhodnější,“ citoval server zdopravy.cz šéfa Arrivy Daniela Adamka.

České dráhy provoz na lince zajišťovaly již značně opotřebovanými pantografy, které postupně nahrazovaly různými soupravami, převážně motorovými Regionovami. Nyní již pantografy na trati nejezdí vůbec. 

Kromě Arrivy se o městskou zakázku ucházely i Regiojet a Leo Express. Motorové vlaky vítězné Arrivy na lince budou sice vybaveny wi-fi, naopak ale nepůjde o nízkopodlažní vozidla. Smlouvu bude mít společnost na tři roky. Do budoucna Praha na lince počítá s nasazením elektrických jednotek, které by sama zakoupila a jejich provozovatele vybrala v další soutěži.

Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, zamýšlí prodloužit i ve všední dny linku z Libně na nádraží v Hostivaři. Linka nyní jezdí z Roztok u Prahy přes Holešovice do Libně a do Hostivaře jede pouze o víkendu.

Systém příměstských vlakových linek vznikl před zhruba čtvrt stoletím.Do systému pražské veřejné dopravy je zapojena více než desítka linek. Ve vlacích platí tarif městské hromadné dopravy a cestující mohou použít běžné jízdenky MHD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah