Britský National Express zvažuje vstup na české koleje | E15.cz

Britský National Express zvažuje vstup na české koleje

Britský National Express zvažuje vstup na české koleje
Vlak National Express (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: National Express

ČTK
pav

Britská společnost National Express, druhý největší soukromý dopravce v Evropě, chce proniknout na české koleje. Hodlá se účastnit tendrů na dotované tratě, které objednávají kraje a stát. Firma už v Česku založila svoji pobočku National Express CZ, píše deník Dnes.

Společnost v Británii začínala s autobusy, postupně ale své aktivity přesunula i na železnici. „V tuto chvíli nás v Česku zajímají jen vlaky,“ řekl deníku Tobias Richter z National Express. Firma se chce účastnit pouze soutěží u krajů a státu, do komerčního rizika nepůjde.

Jednatelem české pobočky se stal Jan Paroubek, který pomáhal s proniknutím na koleje i společnostem RegioJet a Leo Express. „První kroky v liberalizaci železniční dopravy zde již proběhly a v nejbližší době se očekává příchod výběrových řízení, která bude vypisovat ministerstvo dopravy na zajištění dálkové železniční dopravy,“ sdělil Paroubek deníku.

Deník ale upozorňuje na to, že vypsání nových tendrů nabírá zpoždění. Jejich plán byl schválen v září, ale ministerstvo od té doby žádný nevyhlásilo. Nově vznikající vláda chce také posílit roli Českých drah a zřídit nezávislého regulátora na železnici. Pokud by se s vypsáním tendrů čekalo na jeho vznik, bude to znamenat další odklad.

Ze zahraničních dopravců se zatím v ČR nejvíce prosazuje Arriva, která patří do skupiny německých drah Deutsche Bahn. V září začala například jezdit mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou. Provoz osmi párů vlaků má pro společnost význam jako referenční spojení právě pro budoucí expanzi na dotované linky. Na trati začala Arriva využívat soupravy s naklápěcí skříní, tedy s podobným systémem, jako mají pendolina. Tyto vlaky by firma chtěla nabídnout do chystaných soutěží.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!