Brutální propad počtu cestujících pokračuje, hlásí dopravci | e15.cz

Brutální propad počtu cestujících pokračuje, hlásí dopravci

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vlaky a autobusy jezdí stále méně lidí. Poptávka je teď zhruba na šedesáti procentech původního stavu. České dráhy proto v tomto týdnu omezí několik komerčních spojů a o osudu dalších rozhodnou podle vývoje.

Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci. Už dříve kvůli restrikcím omezovali některé spoje do zahraničí. Z odpovědí dopravců také vyplývá, že za jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Dráhy už kvůli klesajícím počtům cestujících rozhodly o přerušení provozu prvních linek. Od středy například nepojedou pendolina na několika pravidelných spojích mezi Prahou a Ostravou, zrušen bude vlak pokračující až do Košic. Vybrané další spoje pendolina budou nahrazeny jinými vlaky. Provoz přeruší i některé další spoje InterCity a rychlíky mezi hlavním městem a severní Moravou. V noci nepojedou také vlaky z Prahy do Žiliny a Varšavy a zpět.

Přerušení provozu se tak zatím týká komerčních linek dopravce, o případném omezení státem objednávaných linek nebo regionálních spojů budou dráhy jednat s úřady. Rozhodující přitom bude další vývoj poptávky a epidemiologická situace v zemi.

Postupný pokles v posledních týdnech eviduje například také Leo Express, výrazněji pak především po schválení nouzového stavu v zemi. „Množství cestujících je nižší oproti letnímu období a výrazně nižší v meziročním srovnání,“ uvedl mluvčí dopravce Emil Sedlařík.

V podvečer firma na twitteru uvedla, že vzhledem ke snížené poptávce způsobené opatřeními proti koronaviru a plánovanému servisu některé vlakové spoje ruší. „Jedná se o časy, ve kterých standardně využívá vlakovou dopravu nižší množství cestujících,“ uvedla společnost. Aktuální informace o zrušených spojích najdou cestující na webu firmy.

Úbytek cestujících v některých oblastech, zejména v souvislosti s uzavíráním škol, v posledních dnech zaznamenala také společnost Arriva. I přesto zatím podle mluvčího Jana Holuba jezdí spoji dopravce více cestujících než na jaře nebo v létě, a to především kvůli cestování žáků a studentů do škol. Jejich další uzavírání však může poptávku výrazně ovlivnit.

O případném omezení spojů rozhodnou objednatelé, tedy stát či kraje. U svých komerčních autobusových linek pak Arriva chce sledovat zájem cestujících a podle toho popřípadě upravit provoz. V současnosti ovšem dopravce jezdí podle jízdního řádu.

Patrný je podle RegioJetu úbytek cestujících zejména v mezinárodní dopravě, což souvisí s restrikcemi při cestování do některých okolních států. V tuzemsku naopak hodnotí provoz zatím jako stabilizovaný, během uplynulého víkendu byla poptávka standardní. „Budeme sledovat vývoj poptávky tento týden, během kterého se ukáže, jaký mají přijatá opatření dopad na poptávku po cestování,“ uvedl mluvčí Aleš Ondrůj.

Všichni dopravci se zároveň snaží udržet zájem cestujících pomocí bezpečnostních opatření ve vozech. Pokračují tak v pravidelném čištění a dezinfikování vlaků a autobusů. Například Leo Express navíc začal motivovat cestující k používání aplikace eRouška rozdáváním roušky navíc zdarma.

Stát se letos chystá rozdělit mezi zájezdové autobusové dopravce až miliardu korun. Chce jim tak kompenzovat ztráty tržeb z jarní koronavirové krize.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah