Byznys se sklady roste, poptávku táhnou výrobní firmy | E15.cz

Byznys se sklady roste, poptávku táhnou výrobní firmy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

dnv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský trh s logistickými a průmyslovými nemovitostmi zažívá znovu dobré časy. Firmy si ve druhém čtvrtletí pronajaly nově téměř 261 tisíc metrů čtverečních ploch. Meziročně je to skok o 86 procent, vyplývá z údajů poradenských firem sdružených pod hlavičkou Industrial Research Forum.

„Hlavním tahounem nové poptávky byly ve druhém čtvrtletí výrobní společnosti,“ uvedli konzultanti. Na poptávce se průmyslníci podíleli ze 46 procent. O největší jednotlivou nájemní transakci se však postaral maloobchodní řetězec Globus. V areálu Prologis Parku v Praze v Jirnech si nechá postavit na míru nové distribuční centrum o více než 33 tisících čtverečních metrech.

Díky nové poptávce klesl objem nepronajatých skladů zhruba na sedm procent z celkové plochy. „Vysoká poptávka začala zaplňovat i dosud neobsazené plochy, které bylo dlouhodobě obtížné obsadit,“ sdělil Michal Bezděka, šéf industriálního oddělení v poradenské společnosti CBRE.

Dobrá situace už některé developery podnítila ke spekulativní výstavbě, tedy bez předem zajištěných nájemců. „Pouze však v atraktivních lokalitách, ve kterých si developeři navzájem konkurují,“ dodal Bezděka ze CBRE.
Celkem je v České republice zhruba 5,2 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Velká část z toho připadá na jedničku domácího trhu CTP.

Autor: dnv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah