ČD Cargo loni prodělalo dvě miliardy. Není to tak zlé, říká ministr Stanjura | E15.cz

ČD Cargo loni prodělalo dvě miliardy. Není to tak zlé, říká ministr Stanjura

Petr Žaluda, šéf Českých drah (foto E15)
Petr Žaluda, šéf Českých drah (foto E15)
• 
ZDROJ: E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo by měl hospodaření za loňský rok uzavřít podle předběžných výsledků s provozní ztrátou asi 200 milionů korun. Hospodářský výsledek před zdaněním by ale měl představovat obří ztrátu až 2,053 miliardy korun.

Propouštění zaměstnanců a sešrotování tisíců vagónů, tak vykreslil letošní rok pro ČD Cargo generální ředitel mateřských ČD a předseda představenstva Carga Petr Žaluda. Ten také připustil, že výsledné číslo, které ztráta představuje vypadá hrozivě. Jde o výsledek operací, které nemají souvislost s tokem hotovosti. Do hospodářského výsledku se tak podle Žaludy promítla třeba tvorba rezervy 535 milionů korun určené na odstupné pro případ propouštění. Další vliv mělo přecenění majetku, hlavně vozového parku, který firma získala v roce 2007. To představovalo částku 1,6 miliardy korun.

Není to tak zlé, není to na insolvenci, není to na bankrot

Tak komentoval čísla ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS)

Žaluda nevyloučil, že firma v příštím roce propustí v rámci restrukturalizace ekvivalent až 2500 pracovníků. Chce také sešrotovat tisíce nepotřebných vagonů a prodat nepotřebná vozidla.

Pro letošní rok by se podle něj měl provozní výsledek ocitnout na nule, ztráta před zdaněním by měla být 231 milionů korun. Žaluda si kromě jiného postěžoval na vysoké poplatky za používání kolejí. Jak řekl, poplatek za nákladní dopravu patří v tuzemsku k nejvyšším v Evropě, zatímco kamiony platí za používání silnic méně.

Vlaky nákladního železničního dopravce ČD Cargo, loni přepravily 73,27 milionu tun zboží. Meziročně to představuje pokles o sedm procent, absolutně o 5,43 milionu tun.

O ČD Cargo a Českých drahách čtěte více:

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.