ČD Cargo mátlo firmy v tendru za 130 milionů, ÚOHS soutěž zrušil | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

ČD Cargo mátlo firmy v tendru za 130 milionů, ÚOHS soutěž zrušil

ČD Cargo mátlo firmy v tendru za 130 milionů, ÚOHS soutěž zrušil
ČD Cargo
• 
ZDROJ: cdcargo.cz

ČTK

ČD Cargo chybovalo v tendru s předpokládanou hodnotou 130 milionů korun na dodávku téměř půl milionu brzdových špalíků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tendr z roku 2011 zrušil. Firma musí tendr vypsat celý znovu.

Předmětem sporu byly požadavky na kvalifikaci firem, které ČD Cargo po vyhlášení tendru zmírnilo. Změnu však společnost dostatečně nezveřejnila, ani neoznámila všem známým zájemcům o zakázku s uvedením důvodu.

Podle ÚOHS firmy, které věděly o podmínkách tendru pouze z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek nebo úředního věstníku EU, neměly možnost změnu zadávacích podmínek zvážit a případně na úpravy reagovat.

ÚOHS: Znovu a lépe

„Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit i výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj. ČD Cargo nyní musí tendr vypsat znovu, v tom původním nemůže pokračovat. Předmětem zakázky byla dodávka 498 500 kusů brzdových špalků všech typů v období tří let.

ČD Cargo se v poslední době potýká s poklesem přeprav a prohlubováním ztrát v segmentu jednotlivých vozových zakázek. V pololetí firma skončila se ziskem 208 milionů korun, byl v něm ale započítán prodej dlouhodobého majetku.

Hospodaření firmy by mohlo podpořit snížení poplatků za použití kolejí, zatím ho ale nemá jisté. Loni se nákladní dopravce, který zaměstnává zhruba 9500 lidí, propadl do ztráty zhruba dvě miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!