České dráhy doplatily Škodě Transportation arbitrážní stamiliony | E15.cz

České dráhy doplatily Škodě Transportation arbitrážní stamiliony

České dráhy doplatily Škodě Transportation arbitrážní stamiliony
Lokomotiva Škoda 109E
• 
ZDROJ: Škoda Transportation
Jan Šindelář

Jan Šindelář

České dráhy naplnily po měsících váhání verdikt podzimní arbitráže a doplatily Škodě Transportation 753 milionů korun v letitém sporu o dodávku dvaceti nových lokomotiv. Peníze Škodě přiznal rozhodčí soud jako doplatek kupní ceny a inflační navýšení.

„Mohu potvrdit převod peněz od Českých drah na náš účet,“ řekla serveru E15.cz mluvčí Škodovky Lubomíra Černá. Platbu potvrdil i mluvčí drah Radek Joklík.

„České dráhy jsou standardní obchodní společností a mají veřejně obchodovatelné dluhopisy. Své závazky proto musíme platit. Rozhodčí nález je pravomocný, byť s ním nesouhlasíme a domáháme se jeho zrušení u soudu,“ uvedl Joklík.

Tahanice tak převodem nekončí, soudní spor může trvat léta. V úvahu připadá i dohoda. O tu se několikrát snažila Škoda, v posledním návrhu nabídla dopravci úlevy přes 400 milionů korun. V rámci dohody by plzeňský výrobce například zajistil periodické opravy vlaků nebo dodal jeden elektrický vlak.

Dráhy zatím dohodu odmítají

„Naše společnost je stále připravena jednat a vrátit se k již k dříve předloženým návrhům vstřícných kroků a hledat cestu smírčího ukončení tohoto letitého sporu cestou dohody,“ doplnila Černá. Dráhy ale zatím dohodu odmítly. Ty si u Škody Transportation objednaly dvacet třísystémových lokomotiv řady 109E za zhruba 2,5 miliardy korun.

Vývoj a výroba ale nabraly několik let zpoždění, načež dráhy zadržely část kupní ceny. Škoda se na arbitrážní soud obrátila s požadavkem doplatku kupní ceny, dráhy se naopak dožadovaly zhruba miliardy korun pokuty za pozdní dodávku strojů.

Zpoždění Škoda zdůvodňovala změnou předpisů v průběhu vývoje, kvůli které bylo nutné rozpracované stroje kompletně předělat. Arbitráž dala za pravdu Škodě. Ihned po rozhodnutí musely dráhy zaplatit 468 milionů, které byly exekučně vymahatelné. Nyní doplatily zbytek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!