České dráhy rozšiřují flotilu. Taurus v modrém nese jméno Spirit of Brno | E15.cz

České dráhy rozšiřují flotilu. Taurus v modrém nese jméno Spirit of Brno

Lokomotiva řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD
Lokomotiva řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD
• 

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od prosince 2014 budou lokomotivy Taurus jezdit s moderními soupravami Railjet, které přinesou rychlejší cestování z Grazu přes Vídeň a Brno do Prahy. První zkušební jízdy se plánují v polovině příštího roku. Všech sedm modrých souprav pod obchodním názvem ČD Railjet vyjede v prosinci 2014.

Zástupci Českých drah, ÖBB a Siemens společně pokřtili lokomotivu řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD, která nese jméno „Spirit of Brno“. Dráhy tak rozšíří flotilu stávajících lokomotiv Taurus, které jsou řazeny na mezinárodní spoje z Vídně přes Brno a Prahu do Německa. Od prosince 2014 začnou tyto lokomotivy pravidelně jezdit s novými soupravami Railjet.

První elektrické vysokorychlostní lokomotivy Taurus byly uvedeny do provozu před čtrnácti lety. V Česku jsou pravidelně k vidění od 14. prosince 2008. Cestující se s nimi setkávají na mezinárodních vlacích EC z Rakouska přes Českou republiku do Německa.

Lokomotiva řady 1216 Taurus, první v korporátním designu ČD Autor:
Lokomotiva Taurus

Lokomotivy Taurus jsou určené pro provoz na evropských tratích se střídavou i stejnosměrnou trakcí. Pracují na bázi moderní technologie třífázových asynchronních pohonů určených pro univerzální lokomotivy nejvyšší výkonové kategorie a nabízejí mimořádně vysokou spolehlivost. Lokomotiva společnosti Siemens je držitelkou světového rychlostního rekordu. Získala jej 2. září 2006 na vysokorychlostní trati Ingolstadt – Norimberk, konkrétně v úseku mezi městy Kinding a Allersberg.

Při experimentu s připojeným měřicím vozem jela rychlostí 357 kilometrů za hodinu, čímž překonala dosavadní rekord o 26 km/h z roku 1955. Šlo přitom o sériovou lokomotivu bez zvláštních úprav, pouze u jejího počítačového řídicího systému byla odstraněna rychlostní omezení, která jsou jinak u těchto strojů nastavená na 230 km/h.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah