Česko se propadlo v unijním žebříčku dopravních nehod na chvost členských států

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

autonehoda, ilustrační foto
2
Fotogalerie

Česká republika se loni v rámci osmadvaceti států Evropské unie propadla v žebříčku počtu obětí dopravních nehodách na milion obyvatel na 21. místo z předchozího 15. V Česku jich bylo evidováno 62. První místo s 28 zemřelými patří Velké Británii a poslední Rumunsku s 96 usmrcenými. Průměr za všechny státy unie loni činil 49 obětí dopravních kolizí na milion obyvatel, vyplývá z dat Centra dopravního výzkumu a předběžných údajů Evropské komise.

Podle nich loni zahynulo na silnicích celé unie 25 100 lidí a dalších zhruba 135 tisíc bylo vážně zraněno.

K zemím EU s nejnižším počtem tragických nehod patří vedle Spojeného království Dánsko, Irsko a Švédsko, kde na milion obyvatel loni připadlo zhruba 30 obětí dopravních nehod. Nadprůměrný počet zemřelých při nehodách mělo Polsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko, kde jich bylo mezi 76 až 96.

Ředitel centra Jindřich Frič uvedl, že ČR loni zaostala za evropským průměrem v oblasti tragických následků dopravních nehod téměř o 27 procent a meziročně se v zemi zvýšil počet usmrcených o 14 procent. Sousední země podle něj tak vysoký nárůst nezaznamenaly. Například na Slovensku počet obětí nehod meziročně klesl o osm procent a s 46 usmrcenými při nehodách na milion obyvatel tak Slovensko skončilo pod evropským průměrem.

Podle vedoucího Besipu ministerstva dopravy Tomáše Neřolda se v ČR na nárůstu počtu tragických nehod negativně podepsaly především nepřiměřená rychlost a řízení pod vlivem alkoholu a drog. Z pohledu účastníků silničního provozu navíc výrazně přibylo úmrtí motocyklistů, chodců i dětí.