Cestující v pražské dopravě si mohou nahrát kupón nahrát do mobilu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Cestující v pražské dopravě si mohou nahrát kupón nahrát do mobilu

lum

Převod přepravního kuponu cestujícím nově umožňuje aktualizace aplikace PID Lítačka. Cestující mohou mít kupony kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupon.

"Nahrávání kupónů od rána funguje, respektive nahrání do mobilu tak, aby sloužil jako takzvaný identifikátor pro přepravní kontrolu. My jsme dokonce pro případy, kdy by se někomu vybil mobilní telefon, vybavili revizory power bankami. Je třeba ale upozornit, že každý musí mít svůj kabel, ty revizoři nemají," řekl generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski.

Jakmile si cestující kupón do mobilu převede, plastová karta mu přestane platit. "Ten identifikátor může být jenom jeden. Je to zejména z toho důvodu, aby nebylo možné půjčit někomu kartičku a v kapse mít mobil. Funguje vždy jen jedno zařízení," řekl Witowski. V aplikaci lítačky si kupon ale v případě potřeby může cestující převést zpět na kartu. Pokud má kupon v mobilu a revizorům jej neukáže, platí pro něj stejný postih, jako by u sebe neměl lítačku.

Aplikace PID lítačka je od loňska součástí nového odbavovacího systému. Stáhlo si ji přes 630 tisíc lidí a pravidelně ji využívá více než 139 tisíc cestujících. Prostřednictvím aplikace bylo zakoupeno 1,7 milionu jízdenek.

Autor: lum
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!