ČSA na hraně zániku? Odejít musí třetina zaměstnanců | E15.cz

ČSA na hraně zániku? Odejít musí třetina zaměstnanců

ČSA na hraně zániku? Odejít musí třetina zaměstnanců
Airbus A319 Českých aerolinií
• 
ZDROJ: ČSA

ČTK

České aerolinie (ČSA) oznámily úřadu práce propuštění 77 pilotů a více než 200 stevardů a dalších lidí, stavy se tak sníží o třetinu. Upozornil na to web Echo24.cz a následně potvrdil i šéf Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZAPLA) Stanislav Fiala. Mluvčí ČSA Daniel Šabík uvedl, že firma se snaží ve spolupráci s partnery z aliance SkyTeam zprostředkovat pro některé profese novou práci.

Propouštění je podle vedení ČSA nezbytnou reakcí na vyřazení letadel A320 z flotily společnosti, které je zase součástí snahy zajistit firmě udržitelný provozní zisk. Týkat se má zhruba 70 pilotů, 150 palubních průvodčích a asi 60 administrativních pracovníků.

„Například ze strany Korean Air nebo Aeroflotu je prostor zaměstnat většinu pilotů Airbus A320, pro které ČSA již nebudou mít uplatnění,“ uvedl Šabík. Prezident CZAPLA Fiala nechtěl předjímat, jak budou odbory na plán reagovat. Oficiální stanovisko podle něj vydají asi ve čtvrtek.

Ukrajinská čára přes rozpočet

České aerolinie podle Šabíka již v červnu v médiích avizovaly, že od zimní sezóny 2014/2015 nebudou využívat šest letadel Airbus A320, pro které nemají ekonomicky smysluplné využití. „K urychlení tohoto kroku se společnost rozhodla poté, co došlo k významnému meziročnímu propadu počtu rezervací i přepravených cestujících z Ruské federace a dalších zemí bývalého Sovětského svazu v souvislosti s ukrajinskou krizí,“ řekl mluvčí. ČSA proto podle něj již v letošní hlavní letní sezoně letouny A320 skoro nevyužívaly pro pravidelnou přepravu.

„Rozhodnutí, že ČSA nebudou využívat Airbusy A320, projednali a jednomyslně schválili na valné hromadě Českých aerolinií na začátku září všichni akcionáři společnosti jako součást restrukturalizačního plánu,“ dodal. Některá z opatření restrukturalizačního plánu České aerolinie již letos zavedly. „I díky těmto změnám České aerolinie letos šest měsíců po sobě vykázaly čistý provozní zisk, poprvé za posledních několik let,“ prohlásil mluvčí ČSA.

Server Echo24.cz mimo jiné píše, že pokud k propouštění skutečně dojde, hrozí legendární letecké společnosti likvidace jako subjektu, který může sám konkurovat ostatním evropským dopravcům. Šabík poznamenal, že ČSA aerolinie „se důrazně ohrazují vůči článku a smyšleným faktům v něm, který zveřejnil server Echo24.cz“.

České aerolinie patří mezi nejstarší letecké přepravce, v poslední době ale měly velké hospodářské těžkosti, které vyústily až v loňský prodej velké části akcií firmy do rukou Korean Air. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

V roce 2010 čítala flotila ČSA pět desítek letadel a aerolinie zaměstnávaly zhruba 3300 lidí. Ke konci letošního srpna zaměstnávaly ČSA podle Šabíka více než 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčí a téměř 270 pracovníků v administrativě.

Jan Šindelář: Příliš otazníků nad ČSA

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!